hoće uvesti i sankcije

Europski parlament odbacio ishod izbora u jednoj od državi kandidatkinji

Prosvjedi u glavnom gradu Gruzije Foto: Afp
Europski parlament odbacio je ishod parlamentarnih izbora u Gruziji i traži njihovo ponavljanje. Osudili su brojna i ozbiljna izborna kršenja.

Europarlamentarci su u četvrtak zbog značajnih nepravilnosti odbacili ishod nedavnih parlamentarnih izbora u Gruziji i pozvali na njihovo ponavljanje u roku od godinu dana.

Europski parlament usvojio je u četvrtak na plenarnoj sjednici u Strasbourgu rezoluciju kojom osuđuje parlamentarne izbore održane 26. listopada u Gruziji, zemlji kandidatkinji za članstvo u EU, jer nisu bili ni slobodni ni pošteni, što predstavlja još jednu manifestaciju kontinuiranog demokratskog nazadovanja zemlje "za koju je vladajuća stranka Gruzijski san u potpunosti odgovorna", objavio je Europski parlament (EP).

Eurozastupnici osuđuju brojna i ozbiljna izborna kršenja, uključujući dokumentirane slučajeve zastrašivanja birača, manipulacije glasanjem, ometanje izbornih promatrača i medija te prijavljene manipulacije koje uključuju elektroničke strojeve za glasanje.

Rezultati glasovanja koje je objavilo Središnje izborno povjerenstvo zemlje "ne služe kao pouzdani prikaz volje gruzijskog naroda", dodaju. Parlament odbija bilo kakvo priznanje parlamentarnih izbora kao rezultata, a zastupnici žele da se izbori ponove u roku od godinu dana pod temeljitim međunarodnim nadzorom i od strane neovisne izborne administracije, navodi EP u objavi.

EU mora uvesti sankcije i ograničiti službene kontakte s vladom Gruzije

Podržavajući pozive na neovisnu međunarodnu istragu navoda o izbornoj manipulaciji, Parlament želi da EU i njegove države članice nametnu osobne sankcije dužnosnicima i političkim čelnicima u Gruziji koji su odgovorni za demokratski nazadak, kršenje izbornih zakona i standarda te zlouporabe državnih institucija.

Među njima su premijer Irakli Kobakhidze, gradonačelnik Tbilisija i glavni tajnik vladajuće stranke Gruzijski san Kakha Kaladze, predsjednik gruzijskog parlamenta Shalva Papuašvili i bivši premijer i oligarh Bidzina Ivanišvili.

Zastupnici također pozivaju EU da ozbiljno ograniči službene kontakte na razini EU-a s gruzijskom vladom i parlamentom, jasno ističući da je Gruzija, kao rezultat nedavno usvojenog antidemokratskog zakonodavstva, uključujući 'zakon o transparentnosti i stranom utjecaju', već imala efektivno obustavljen proces integracije u EU.

Politika gruzijske vlade nespojiva s euroatlantskim integracijama

Parlament također oštro osuđuje sustavno uplitanje Rusije u demokratske procese u Gruziji, putem dezinformacija poput zavjere 'Global War Party', koja tvrdi da bi oporba u zemlji navodno uvukla zemlju u rat s Rusijom prema naredbama sa Zapada.

Eurozastupnici su uputili ozbiljno upozorenje gruzijskim vlastima da bi bilo kakvi pokušaji zabrane legalno utemeljenih političkih stranaka dodatno udaljili zemlju od EU-a i učinili bilo kakve korake prema pristupanju EU nemogućima. Također kažu da je politika koju provodi Gruzijski san nekompatibilna s euroatlantskom integracijom Gruzije, navodi Europski parlament u priopćenju.

Zastupnici u Europskom parlamentu raspravljali su o ishodu posljednjih parlamentarnih izbora u Gruziji s potpredsjednikom Europske komisije Margaritisom Schinasom tijekom plenarne sjednice u Bruxellesu od 13. do 14. studenog. Rezolucija je usvojena sa 444 glasa za, 72 protiv i 82 suzdržana.

Pročitajte i ovo Sjednica Vlade Plenković: "Riječ je o još jednom lošem pamfletiću. Otklonit ćemo sve njihove klevetničke objede"

Pročitajte i ovo Najavio odmazdu "Odgovorit ćemo na udare!" Putin zaprijetio Orešnikom, otkrio i što bi mogli gađati