Nitko u Uniji ne smije biti građanin drugoga reda pa ni po kvaliteti proizvoda koje kupuje. Jedan proizvod iste kvalitete u cijeloj Europskoj uniji, potrošačko je pravo.
"Ne samo pravo, nego i dužnost onoga tko proizvodi nekakav proizvod da on ima jednaku kvalitetu u svim dijelovima svijeta, a ne samo u Hrvatskoj", govori Tomislav Lončar, Hrvatska udruga za zaštitu potrošača.
U 16 europskih zemalja zato će se provesti istraživanje kvalitete proizvoda. Rezultati dosadašnjih ispitivanja pokazali su razlike.
"Istraživanje koje smo proveli u Hrvatskoj, i koja su provedena u drugim zemljama su pokazala da iako smo na jedinstvenom tržištu koje ne poznaje granice, dobili proizvode lošije kvalitete, odnosno da te granice vrlo oštro postoje kada je u pitanju kvaliteta", govori Biljana Borzan, izvjestiteljica EP-a za različitu kvalitetu hrane.
Posla će sada imati kušači hrane, ali i brojni laboratoriji za kemijske analize. Milijun eura na raspolaganju je za određivanje metoda za ispitivanje, a povjerenica za potrošače Vera Jurova, već je ukorila proizvođače.
Da se nešto mijenja govori i to da su neke tvrtke odlučile kvalitetu izjednačiti.
"Do sada su četiri multinacionalne kompanije promijenile svoju poslovnu politiku i počele plasirati identične proizvode nakon što su objavljeni rezultati istraživanja. To govori da se nisu htjeli nositi s negativnom kampanjom", govori Borzan.
Kojoj je doprinos dao i predsjednik Europske komisije, svjestan da problem ne postoji samo u Hrvatskoj.
"Slovaci nisu zaslužili manje ribe u ribljim štapićima, Mađari manje mesa u mesnim jelima, ni Česi manje kakaa u čokoladi", govori Jean Claude Juncker, predsjednik Europske komisije.
A kako po pitanju kvalitete stoje sve zemlje članice, trebalo bi biti poznato, kažu u komisiji, pred kraj ove godine.
Dnevnik Nove TV gledajte svakog dana od 19:15, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr