'Ta se zamisao mora razmotriti i o njoj se treba raspravljati', rekla je u utorak na konferenciji za novinare Marlene Holzer, glasnogovornica povjerenika za energiju Guenthera Oettingera. 'To će biti jedna od tema o kojima će ministri danas popodne razgovarati', rekla je Holzner.
Nakon razornog potresa u Japanu, već tri eksplozije zabilježene su unutar četiri dana u nuklearnoj elektrani Fukushima Daiichi, što pojačava strah od nuklearne katastrofe. Europska komisija je sazvala hitni izvanredni sastanak ministara Europske unije kako bi se razmotrila stanje u civilnom nuklearnom sektoru u Europskoj uniji.
>> Panika u Europi: Razmotrite sigurnost ili zatvorite nuklearke
>> Francuska: Ne možemo odbaciti scenarij nuklearne katastrofe
Austrijski ministar za okoliš Nikolaus Berlakovich zatražio je da se u Europskoj uniji provedu provjere jesu li nuklearne elektrane otporne na potrese. Eventualno testiranje nuklearnih elektrana u nadležnosti je zemalja članica, a ne Europske komisije.
'Komisija nema pravo poslati stručnjake u nuklearne elektrane kako bi provjerili sigurnost. Možemo samo govoriti o testovima na otpornost kako bismo vidjeli hoće li ih zemlje članice odobriti', rekla je glasnogovornica Holzner. Na pitanje kolika je vjerojatnost da Europu pogodi potres poput onoga u Japanu, Holzner je rekla da je 'vjerojatnost vrlo mala'. U Europskoj uniji ima ukupno 153 nuklearna reaktora, od kojih je 58 u Francuskoj. (HIna)