Nova godina - više cijene. Talijanske tržnice, obično pune kupaca nakon blagdana, poluprazne. Država štedi, smanjuje mirovine, povećava porez na imovinu, skuplji su struja, plin, gorivo. ‘Bit će nam kao prije 50 godina kad nitko nije imao novca. Natočio sam za 20 eura, a to će mi trajati samo do večeras’, kaže stanovnik Rima Massimiliano Munari.
Italija je jedna od zemalja teško uzdrmanih dužničkom krizom. Zemalja u kojima će svaki građanin ove godine na svojim leđima osjetiti posljedice borbe za izlazak iz krize i spas eura.
Silvestarske noći 2002. bilo je idlično. Slavilo se uvođenje zajedničke europske valute u 12 zemlja Unije. Mijenjale su se marke, franci, lire. Desetljeće poslije mnogi se pitaju je li euro bio blagoslov ili teret.
‘Dobro je zbog putovanja jer kad idete primjerice u Španjolsku ili Italiju koristite istu valutu. Ali istina je, što kažu i u drugim zemljema: uvođenjem eura porasli su troškovi života’, kaže stanovnica Pariza Marie Herebert.
‘Ne brinem se zbog eura. Postoje teškoće, velike teškoće, vlade moraju dobro obaviti svoj posao, ali ne brinem se’, kaže Franz Emmerling, stanovnik Münchena.
Za 332 milijuna ljudi euro je svakodnevica. U godinu dana tražeći spas za njega europski su čelnici održali niz povijesnih i sudbonosnih samita, za sada ništa od toga nije dalo očekivane rezultate.