"Mislim da se nije pametno obvezivati sa datumima, ali ako svi uvjeti budu ispunjeni Srbija bi mogla dobiti kandidatski status 2009. godine", rekao je predsjednik Europske komisije Jose Manuel Barroso nakon susreta sa srbijanskim izaslanstvom na čelu s predsjednikom Borisom Tadićem.
Barroso je istaknuo da time ne preuzima nikakavu obvezu glede kandidatskog statusa, da to ovisi o ispunjavanju uvjeta od strane Srbije te podsjetio da o tome odluke donosi Vijeće EU-a suglasnošću svih zemalja članica.
Srbija je krajem travnja potpisala Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju i prateći Privremeni sporazum, koji pokriva trgovinske odredbe SSP-a, ali ratifikacija SSP-a u zemljama članicama i početak primjene Privremenog sporazuma ne može započeti bez pune suradnje s Haškim sudom. Ocjenu o punoj suradnji mora jednoglasno donijeti Vijeće EU-a.
Prema Barrosovu mišljenju, Srbija je uhićenjem Radovana Karadžića učinila "prekretnicu, što bi zemlje članice EU-a trebale priznati", te izrazio mišljenje Komisije da bi se primjena Privremenog sporazuma trebala odblokirati.
Predsjednik Komisije uputio je snažan signal Srbiji da ne podnosi zahtjev za primanje u članstvo prije nego što dobije pozitivnu ocjenu o punoj suradnji s Haškim sudom.
"Mislim da u svakom slučaju Srbija ne može razmatrati podnošenje zahtjeva za članstvo prije pozitivne odluke Vijeća EU-a u vezi s ratifikacijom SSP-a i primjene Privremenog sporazuma", rekao je Barroso.
Srbijanski predsjednik Tadić je rekao da će učiniti sve kako bi u Den Haagu završili optuženici za ratne zločine Ratko Mladić i Goran Hadžić, koji su još uvijek u bijegu.
"Sve ćemo učiniti da ih pronađemo i čim ih nađemo bit će isporučeni", rekao je Tadić.
Upitan hoće li Srbija priznati neovisnost Južne Osetije i Abhazije, koje je priznala Rusija, glavni srbijanski saveznik u nastojanju da spriječi neovisnost Kosova, Tadić je rekao da će se njegova zemlja držati međunarodnog prava.
"Nećemo učiniti ono što je protiv naših interesa. Mi se oslanjamo na međunarodno pravo u borbi za teritorijalni integritet naše zemlje. Nećemo priznati tzv. nove države", rekao je Tadić.
Srbijanski predsjednik je ponovio da njegova zemlja ne odustaje od Kosova, ali da nije izvršila "agresiju i da neće ekonomski blokirati Kosovo".