Članice EU-a formalno su pristale na razmještanje oko 2000 članova misije, među kojima će uglavnom biti policajci i pravni stručnjaci.
Postupak donošenja odluke o slanju misije na Kosovo dovršen je po tzv. "tihoj proceduri" prema kojoj se odluka smatra usvojenom, ako joj se do određenog roka nijedna država ne usprotivi. Rok za donošenje ove odluke prošao je u ponoć s petka na subotu.
>> Bruxelles: Kosovski parlament proglašava neovisnost u nedjelju
Misija će se sastojati od 1400 policajaca, a ostatak će činiti suci, istražitelji, financijski stručnjaci i carinici. U misiji će sudjelovati većina zemalja članica Europske unije te Norveška, Švicarska, Turska, Sjedinjene Države i Hrvatska s oko 15 ljudi.
Razmještanje misije, koje će početi za jedan do dva tjedna, trajat će 120 dana i za to vrijeme odgovornost za stanje na Kosovu bit će na UN-ovoj misiji UNMIK.
Primarna zadaća misije EULEX bit će zaštita manjina, pomoć kosovskim vlastima u uspostavi pravne države te borba protiv organiziranog kriminala i korupcije.
EULEX neće zamijeniti UNMIK, koji je od razmještanja 1999. odgovoran za cjelokupno stanje na Kosovu. Tu bi ulogu sada trebale preuzeti kosovske vlasti, dok bi im misija EU-a u tome pomagala.