Ministri energetike iz 27 zemalja članica sastaju se u Bruxellesu kako bi pokušali odobriti ograničenje cijena koje je prošlog mjeseca predložila Europska komisija, što je najnoviji odgovor EU-a na energetsku krizu koju je izazvala Rusija, koja je ove godine smanjila isporuke plina Europi, što je dovelo do oštrih skokova cijena.
"Vjerojatno nijedna država članica nije zadovoljna prijedlogom o kojem raspravljamo", rekao je jedan visoki diplomat EU-a, koji je gornju cijenu plina opisao kao "jedan od najkompliciranijih i najtežih dokumenata koje možete zamisliti".
Zemlje uključujući Belgiju, Poljsku i Italiju kažu da je gornja granica potrebna kako bi se njihova gospodarstva zaštitila od visokih cijena energije, dok Njemačka, Nizozemska i Austrija strahuju da bi to moglo preusmjeriti prijeko potreban plin dalje od Europe.
Drugi diplomati EU-a rekli su da nisu sigurni hoće li biti dogovora u utorak.
Jedna bi opcija mogla biti da se razgovori nastave sve do sastanka čelnika zemalja EU-a u četvrtak, a zatim da ministri ponovno pokušaju odobriti ograničenje cijena sljedeći tjedan.
"Krećemo se u pravom smjeru, ali još nismo stigli", rekao je drugi visoki diplomat EU-a.
Europska komisija prošli je mjesec predložila uspostavu korektivnog tržišnog mehanizma, koji bi se aktivirao kada cijena na nizozemskoj burzi plina (TTF) bude dva tjedna iznad 275 eura po megavat satu i 58 eura viša od referentne cijene LNG-ja deset uzastopnih dana tijekom dva tjedna.
Međutim, većina država članica oštro je kritizirala taj prijedlog s obzirom na to da je gornja granica cijene plina postavljena previsoko, znatno iznad trenutačnih cijena plina, koje su ionako znatno više od uobičajenih.