Misterij se nastavlja

Epidemija EHEC-a: Istražuje se restoran u Lübecku i slavlje u luci Hamburg

Slika nije dostupna
Oboljelo je 1.800 ljudi, većina u Njemačkoj, ali i u još 11 zemalja, sve do SAD-a.

WHO tvrdi da je riječ o novom soju, bilježe se prve teorije zavjere. Do sada je 40 posto oboljelih ozdravilo, a najviše se umire od komplikacija zbog HUS-a.

Zdravstveni radnici koji u Njemačkoj pokušavaju otkriti izvor epidemije Escherichije coli locirali su restoran u Lübecku i proslavu obljetnice luke u Hamburgu kao mjesta na kojima su se zarazili deseci oboljelih. To bi trebao biti bitan trag u istraživanju uzroka zaraze od koje je do sada oboljelo 1800 i umrlo 19 osoba. Lübecker Nachrichten objavio je da zdravstveni službenici iz Kiela istražuju restoran u Lübecku za koji je utvrđeno da se u njemu zarazilo 17 osoba, od čega osam od njih 34 okupljenih sredinom svibnja na jednom sastanku.

Hamburg u središtu

Za glavninu epidemije münchenski tjednik Focus piše da je Institut Robert Koch (IRK) povezuje s proslavom u Hamburgu koja se održavala od 6. do 8. svibnja i kojoj je ove godine nazočilo 1,5 milijuna ljudi. Tjedan dana poslije, što odgovara inkubaciji, prvi su se pacijenti pojavili u hamburškoj klinici Eppendorf. IRK se o tome zasad ne očituje. Međutim, statistika oboljelih 'vrti' se oko Hamburga.

Enterohemoragičnom E. coli (EHEC) zarazilo se oko 1800 osoba, bez naznaka da je vrhunac epidemije prošao, trpeći proljeve, grčeve i unutarnja krvarenja. Od toga se, prema IRK-u, kod njih 522 razvio hemolitičko-uremički sindrom (HUS), kod kojega toksini oslobođeni djelovanjem bakterija razaraju trombocite i eritrocite, čiji fragmenti potom uzrokuju zatajenje bubrega i neurološke probleme. Od HUS-a je umrlo 12 osoba u Njemačkoj i jedna u Švedskoj, a od EHEC-a šest pacijenata, svi u Njemačkoj. U Hamburgu i susjednom Schleswig-Holsteinu prijavljeno je skoro 50% svih oboljelih.

Već viđeno u J. Koreji?

Iz bolnice je do sada otpušteno 40 posto oboljelih. WHO je izvijestio da su slučajevi zaraze zabilježeni još u Austriji, Češkoj, Danskoj, Francuskoj, Nizozemskoj, Norveškoj, Španjolskoj, Švicarskoj, V. Britaniji, pa čak i u SAD-u tri slučaja. Riječ je u pravilu o osobama koje su nedavno putovale u sjevernu Njemačku. Ipak, u jednom slučaju oboljeli je bio u kontaktu s nekim tko se netom vratio iz Njemačke, a u dva slučaja veze s Njemačkom nije bilo.

Stoga se počinje špekulirati i s razvojem sekundarne zaraze, s čovjeka na čovjeka. WHO je izvijestio i to da je riječ o potpuno novom, zasad nepoznatom i 'supertoksičnom' soju E. coli. Centar za kontrolu bolesti i prevenciju (CDC) SAD-a priopćio je, međutim, da je dotični soj već viđen u epidemiji u Gruziji 2009., a švicarska televizija prenijela je tvrdnju neimenovanog eksperta CDC-a da je slučaj zaraze jedva nešto različitom bakterijom zabilježen u J. Koreji. Ranije naznake da su epidemiju izazvali svježi krastavci iz Španjolske pokazale su se netočnima.

No medijski napisi već su izazvali štetu pa s Pirinejskog poluotoka stižu signali da bi se mogla tražiti odšteta. Rusija, koja je u međuvremenu zabranila uvoz svježeg voća i povrća iz EU, od svojih mjera ne odustaje. Zbog niza značajki ove epidemije pojedini mikrobiolozi ne isključuju mogućnost da je bakterija možda namjerno raširena, ali se o tome i dalje razmišlja samo u okviru teorije. (Agencija VLM)