U svojem prvom obraćanju javnosti nakon niza godina, Gonzalez, danas 16-godišnjak, izjavio je da ne osjeća nikakvu ljutnju prema svojim rođacima u Miamiju koji su se do zadnjeg časa opirali njegovom povratku, tvrdeći da će u SAD-u imati bolji život. 'Ovo je mjesto kojem pripadam. Ovdje se osjećam dobro', rekao je Gonzalez novinarima u Havani nakon ceremonije kojom je obilježena deseta godišnjica njegova povratka na Kubu.
Elian je zajedno sa svojom majkom i još dvanaestero Kubanaca u potrazi za boljim životom na malenom aluminijskom čamcu u studenome 1999. godine krenuo put Floride. Putem ih je zahvatila oluja. Elianova majka i još deset putnika utopilo se, a dječaka i još dvoje preživjelih spasili su američki ribari i predali ih američkoj obalnoj straži.
Castro iskoristio slučaj za svoje ciljeve
Imigracijska služba ga je potom predala rođacima po majčinoj strani u Miamiju. Dječakov otac, koji nije znao da mu supruga vodi sina na Floridu, zatražio je Elianov povratak kući. Bitka za njegovu sudbinu uskoro se pretvorila u još jedan prijepor SAD-a i Kube i mjesecima okupirala pažnju svjetskih medija, ponajviše zahvaljujući Fidelu Castru koje je uzbunio svjetsku javnost i iskoristio slučaj za svoje političke ciljeve. Odlukom američkog suda skrbništvo je kraju dodijeljeno ocu, a dječaka su iz ruku rođaka, koji ga nisu htjeli predati, morali uzeti američki specijalci. I većina američke javnosti smatrala je da se dječak mora vratiti ocu.
'Zahvaljujući Kubancima, ali u velikom dijelu i Amerikancima, danas sam sa svojim ocem i to mi znači sve. No, ne osjećam nikakvu gorčinu prema svojim rođacima u Americi', rekao je Elian, danas učenik vojne srednje škole. Elian je vraćen na Kubu u ljeto 2000. godine, a službenu ceremoniju proslave povratka organizirao je i nazočio joj Fidel Castro. Deset godina kasnije, na obilježavanju toga događaja, bio je njegov brat Raul, aktualni kubanski vlastodržac. (Hina)