El Niño i La Niña međusobno utječnu jedno na drugo, a to pokatuju i karte koje je priredio NASA-in Earth Observatory u periodu od 1985. do danas.
El Niño i La Niña odražavaju dvaja krajnja vrha oscilacijskog ciklusa na Tihom oceanu. Ciklus još nije u potpunosti objašnjen, ali vremena koja ilustriraju karte pokazuju kako se ciklus mijenja svakih tri do sedam godina. Često El Niño je popraćen i La Niñom, kao da se topla morska voda bućka naprijed i nazad preko Tihog oceana. Razvijanje El Niña povezano je s pasatima. Pojavljuje se kad su oni slabiji od uobičajenog, a La Niña se javlja kad su jači od uobičajenog. Oba ciklusa obično imaju vrhunac u prosincu, pojašnjavaju u NASA-i, a prenosi io9.com.
Otkriven misterij 'Bermudskog trokuta svemira': Astronauti zabrinuti
El Niño je globalni atmosfersko-oceanski fenomen koji nastaje usred fluktuacija pravaca vjetrova i temperature vode u tropskom dijelu Tihog oceana. Posljednji El Niño je trajao od rujna 2006. do ožujka/travnja 2007. El Niño ima utjecaj na klimu gotovo svih dijelova svijeta. El Niño s početka osamdesetih godina je prvi put skrenuo pažnju šire javnosti usred velikog broja smrti.
La Niña se još naziva i anti-El Niño i ima efekte suprotne tom klimatskom poremećaju.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook