Po tom prijedlogu, Izrael bi prekinuo napade na pojas Gaze, a Hamas prekogranično raketiranje Izraela idućih 18 mjeseci. Predlaže se i da Izrael pusti palestinske zarobljenike u zamjenu za Gilada Shalita, izraelskog vojnika kojega je Hamas zarobio 2006. godine. Po nekim procjenama Shalitovo oslobađanje išlo bi u prilog izraelskoj ministrici vanjskih poslova Tzipi Livni i ministru obrane Ehudu Baraku na općim izborima koji će se u Izraelu održati u utorak. Međutim, prema diplomatskim izvorima, postoje i upozorenja da bi oslobađanje 1400 militanata, koliko traži Hamas, moglo politički biti i vrlo riskantno.
Predlaže se i da Izreal dopusti veći protok robe preko graničnog prijelaza Kerem Shalom, te da se za prijevoz robe otvori i prijelaz Rafah, između Egipta i pojasa Gaze. Najveća točka prijepora tu je izraelska zabrana dopreme u Gazu određenih materijala, koji se mogu upotrijebiti za izradu raketa, utvrda i eksploziva, primjerice čeličnih cijevi i kemikalija koje se koriste u poljoprivredi. Hamasovi dužnosnici zahtijevaju da se točno precizira koja se to roba ne može unositi u razorenu Gazu, kojoj su sada neophodni čelik, cement i drugi građevinski materijali.
Izaslanstvo Hamasa doputovalo je u Egipat radi nastavka pregovora o primirju s Izraelom u pojasu Gaze. Egipat želi učvrstiti krhko primirje koje je od 18. siječnja na snazi u pojasu Gaze i posreduje u pregovorima s palestinskim pokretom Hamasom, koji je ondje na vlasti, i s Izraelom, budući da dvije strane ne održavaju izravne kontakte.