Edward Snowden dokumente je dao internetskoj stanici The Intercept, a objavljene su u ponedjeljak u suradnji s japanskim news portalom HNK.
U dokumentima se navodi da je Japan dopustio NSA-i da vodi najmanje tri baze na njegovom teritoriju, dok pridonosi s više od pola milijarde dolara kojima se financiraju objekti i operacije. Zauzvrat, NSA je a japanskim špijunima razmjenjivala informacije i osigurala im najsuvremenije alate za nadgledanje i praćenje.
The Intercept je objavio 13 različitih dokumenata i slučajeva koji opisuju trajni odnos američke sigurnosne agencije i Japana. Međutim, iz nekih je dokumenata vidljivo da je NSA potajno špijunirala japanske dužnosnike i institucije, istovremeno održavajući prijateljske veze s Tokiom.
Prema objavljenim dokumentima veze između Agencije i Tokija započele su još 50-ih godina rošlog stoljeća, kada je SAD nastavio održavati veliku prisutnost u Japanu unatoč ponovnoj uspostavi suvereniteta zemlje nakon godina vojne okupacije SAD-a poslije Drugog svjetskog rata.
Pogledaj na Twitteru
Dokument iz 2007. pokazuje kako je NSA u Japanu godinama radila iz "tajnog ureda" u četvrti Minato u središtu Tokija, u sklopu američkog vojnog odmarališta Hardy Barracks. Upravo iz tog ureda je agencija održavala bliske odnose s japanskom Upravom za obavještajne signale (SIGINT).
No, 2007. NSA je zaključila kako "tajne operacije više nisu potrebne" i ured je preselila u američku ambasadu u Tokiju.
U dokumentu iz 2004. tako je vidljivo da je Japan gotovo u potpunosti financirao troškove izgradnje postrojenja za komunikacijsku opremu u američkoj zrakoplovnoj bazi Yokota u Tokiju. Navodi se da su opremu koja se proizvodila u tom objektu SAD koristile za prikupljanje informacija diljem svijeta. U dokumentu se spominje i da su antene za nadzor korištene za potporu napadima na terorističku organizaciju Al Kaida u Afganistanu.
Jedan od dokumenata se referira na 1983. godinu i obaranje južnokorejskog putničkog zrakoplova. Sovjetski borbeni lovci Su-15 tada su kod otoka Sahalin srušili korejski putnički zrakoplov s 269 putnika i članova posade. U dokumentu se navodi da su SAD željele kopije audio kazeta koje su japanske snage presrele od sovjetskih vojnih zrakoplova. SAD su željele utvrditi odgovornost Sovjetskog Saveza. U dokumentu se pojašnjava i kako su audio zapisi predani Ujedinjenim narodima.
Dokument iz 2013. također pokazuje da je NSA Japanu osigurala sustav masovnog nadzora imena "XKEYSCORE". Navodi se kako je taj sustav sposoban za prikupljanje informacija i online pretraživanje mailova i drugih komunikacijskih podataka.
Japansko ministarstvo obrane nije željelo komentirati ove objave. Kazali su tek kako nisu vidjeli objavljene dokumente.