Amerikom je zavladao strah. Strah od ebole. Naime, odlučeno je da će dvoje njihovih državljana koji su ebolom zaraženi u Liberiji biti dopremljeno u SAD, bar jedno u Sveučilišnu bolnicu Emory u Atlanti, a specijalni avion već je četvrtak krenuo po njih, javlja CNN. Ne zna se kada će avion sa zaraženima sletjeti niti točno gdje.
Nakon što je Amerikancima objavljena ova vijesti, društvene mreže doslovce su 'eksplodirale'. 'Zašto to rade?' pitaju se zabrinuti građani SAD-a jer najsmrtonosniji virus današnjice, koji za sada hara samo Zapadnom Afrikom, stiže i na američko tlo. Između ostalih, oštar komentar je imao i poznati biznismen Donald Trump.
Ebola patient will be brought to the U.S. in a few days - now I know for sure that our leaders are incompetent. KEEP THEM OUT OF HERE!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) August 1, 2014
Američke vlasti smiruju javnost i tvrde da će zaraženi bit prevezeni u strogo kontroliranim uvjetima. Riječ je o zrakoplovu Gulfstream američke vojske, u kojeg je postavljen poseban, biološki zatvoreni sustav, nalik na proziran šator. Posada i pratnja zaraženih neće biti ugroženi zarazom, tvrde u Centru za kontrolu i prevenciju bolesti.
Riječ je o liječniku Kenthu Brantlyju (33) i misionarki Nancy Writebol koji su u Liberiji liječili zaražene ebolom, a na kraju su i sami dobili virus. U stabilnom su, ali vrlo teškom stanju.
Liberija zatvorila škole, američki volonteri odlaze zbog ebole
U srijedu je u glavni grad Liberije Monroviju, u kojem trenutno brinu o Kentu i Nancy, stigla doza eksperimentalnog seruma protiv ebole, no dovoljna samo za jednu osobu. Brantly je inzistirao da ju primi Nancy.
'Doktor Brantly je tražio da serum damo Nancy Writebol', izjavio je predsjednik Samaritan's Pursea Franklin Graham. 'Čak i dok se bori za vlastiti život, ovaj herojski doktor je i dalje usredotočen na dobrobit drugih', dodao je Graham.
Brantlyju se stanje blago pogoršalo, a navodno su mu dali dozu krvi jednog tinejdžera koji je među rijetkima uspio preživjeti opaku bolest, no značajnijih pomaka nabolje nakon toga nije bilo.
Ebolom je do sada zaraženo 1323 ljudi, a od virusa je umrlo 729, i to uglavnom u tri zemlje zapadne Afrike gdje vlada epidemija; Liberiji, Gvineji i Sierra Leoneu. Svjetska zdravstvena organizacije (WHO) odobrila je 100 milijuna dolara za borbu protiv ebole.
Kako bi spriječila širenje bolesti, Liberija je svoje granice stavila pod nadzor, a zrakoplovne kompanije alarmiraju liječnike i na najblažu sumnju da je u avionu netko s temperaturom i groznicom. WHO pokušava smiriti paniku te ističu da je rizik za putnike u zrakoplovima, ukoliko je jedan od putnika zaražen, nizak.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook