'Prošlog tjedna, kad smo platili radnike javnih službi, u blagajni je ostalo 217 dolara. Državne financije su paralizirane u ovom trenutku. Ne možemo postići zadane ciljeve', istaknuo je Biti, a prenosi Business Insider.
>> Zimbabve svoj bezvrijedni dolar povlači iz optjecaja
Od 2000. nadalje ekonomija te zemlje doživjela je svojevrsni 'slobodni pad', nakon što je predsjednik Robert Mugabe počeo sa zapljenom farmi u vlasništvu bijelaca.
Taj potez demoralizirao je povjerenje investitora u toj zemlji, paralizirao proizvodnju i povukao za sobom međunarodne sankcije te na kraju prestrašio i turiste. U narednih deset godina, ta je zemlja doživjela inflaciju od 231 milijun posto, a njezina infrastruktura je propala.
Danas je stanje ipak nešto bolje, no financije su i dalje u neredu, a tvrtke su nelikvidne i radna snaga skupa. Vlada Zimbabvea upozorila je kako neće imati dovoljno novca za organiziranje ustavnog referenduma i izbora koji nadolaze ove godine. Novac će probati pronaći u međunarodnoj zajednici.
Godišnji proračun Zimbabvea za tekuću godinu je 3,8 milijardi dolara, a ekonomiji te zemlje predviđa se i rast od 5 posto do kraja godine.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook