Mnoge su se zemlje preimenovale nakon što su stekle neovisnost. Na primjer, Istočni Pakistan je postao Bangladeš, Cejlon se nazvao Šri Lankom, Nizozemska Istočna Indija nazvala se Indonezijom, a Rodezija Zimbabveom.
Međutim, promjene imena već suverenih država mnogo su rjeđe. Evo nekih primjera iz nedavne povijesti:
Svazi u eSvatini
U povodu 50. godišnjice neovisnosti Svazija, bivšeg britanskog protektorata, kralj Mswati III. objavio je u travnju 2018. da se zemlja vraća izvornom nazivu - eSvatini.
"Nećemo biti jedina država u Africi koja je zadržala ime iz kolonijalog doba", rekao je.
Novi naziv države znači "zemlja Svazija" na lokalnom jeziku.
Zair u DR Kongo
Zair se preimenovao u Demokratsku Republiku Kongo u svibnju 1997. nakon što je svrgnut diktator Mobutu Sese Seko.
Bivši Belgijski Kongo, koji je postao neovisan 1960. pod imenom Republika Kongo po istomenoj rijeci, Mobutu je odlučio preimenovati u Zair 1971. godine.
Burma u Mjanmar
Burmanska vladajuća hunta odlučila je 1989. zemlju nazvati Mjanmar, isto kako bi raskrstila s kolonijalnom prošlošću.
To nije spriječilo oporbu predvođenu nobelovkom Aung San Suu Kyi da se nastavi koristiti imenom Burma, po većinskom narodu.
Sjedinjene Države i neke druge zapadne zemlje godinama su odbijale koristiti naziv Mjanmar, ali se to polako mijenja nakon što je u zemlji 2012. počela demokratska tranzicija.
Gornja Volta u Burkina Faso
Gornja Volta, francuska kolonija koja je stekla neovisnost 1958., promijenila je ime u Burkina Faso u kolovozu 1984. godine. Tadašnji predsjednik Thomas Sankara također nije želio da ime države bude kolonijalna.
Burkina Faso znači "zemlja uspravnih ljudi" na najrasprostranjenijem domaćem dijalektu.
Kambodža u Kampućija i ponovo u Kambodža
Kambodžu je režim Crvenih Kmera preimenovao u Kampućiju nakon dolaska na vlast 1975. Radilo se o transkriptu naziva Kambodža na kmerskom jeziku.
Naziv je vraćen 1989. godine.
Dahomej u Benin
Petnaest godina nakon stjecanja neovisnosti od Francuske, Dahomej je 1975. promijenio ime u Benin, po moćnom kraljevstvu koje se širilo zapadnom Afrikom od 13. do 19. stoljeća, prije kolonizacije. (Hina)