Usred Tihog oceana, negdje između Australije i Havaja, nalazi se zemlja u kojoj nitko ne može negirati posljedice globalnog zatopljenja, jer globalno zatopljenje događa se upravo njima i to svakodnevno.
Marshallove otoke čini niz niskih atola te pet otoka koji je se u nekom vremenskom roku definitivno naći ispod razine mora ako čovječanstvo ne prestane zagrijavati atmosferu što uzrokuje topljenje polarnih kapa, a jedna od posljedica je i podizanje površine mora.
Stanovnici tog područja često se susreću s problemima kao što su poplave. Poplave su došle i do lokalnog groblja te plimni val odnosi u Tihi ocean i posmrtne ostatke mnogih preminulih.
PONAVLJA SE DOGAĐAJ OD PRIJE 65 MILIJUNA GODINA 'Sami sebe guramo niz liticu'
Od poplava i plimnog vala nema se kamo pobjeći, otok je vrlo nizak pa se ljudi za sad spašavaju bježeći na više katove zgrada ili penjući se na stabla kokosa ukoliko se u tom trenutku nađu na otvorenom.
Podizanje razine mora prijeti svim priobalnim zemljama, primjerice, u Bangladešu će milijuni morati biti preseljeni, no najveći problem imaju niske otočne države upravo poput Marshallovih otoka, Kiribatija i Maldiva - one će doslovce biti izbrisane s karte svijeta.
Neće se to dogoditi za pet godina, ni za deset, čak ni za dvadeset. Ali svakako će se dogoditi za naših života. Znanstvenici kažu kako će do kraja ovog stoljeća temperatura atmosfere biti dva stupnja viša.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook