snažna podrška iz Kongresa

U SAD-u izglasan zakon o sankcioniranju Međunarodnog kaznenog suda: "Kvazisud želi uhitit našeg saveznika…"

Američki kongres Foto: Afp
U SAD je izglasan zakon o sankcioniranju Međunarodnog kaznenog suda zbog uhidbenog naloga za izraelskim premijerom Benjaminom Netanyahuom i njegovim bivšim ministrom obrane.

Donji dom američkog Kongresa glasao je za sankcioniranje Međunarodnog kaznenog suda (ICC), prosvjedujući zbog njegovog izdavanja uhidbenih naloga za izraelskim premijerom Benjaminom Netanyahuom i njegovim bivšim ministrom obrane, zbog izraelske ofenzive u Pojasu Gaze.

Zastupnički dom je u četvrtak s 243 glasova 'za' i 140 'protiv' usvojio mjeru kojom će se sankcionirati strani državljani koji istražuju, uhite, pritvore ili optuže državljane SAD-a ili američkih država saveznica poput Izraela koje nisu članice suda.

Za mjeru su glasali svi republikanci, njih 198, a pridružilo im se 45 demokrata.

"Amerika usvaja ovaj zakon jer kvazisud želi uhititi premijera našeg velikog saveznika Izraela", rekao je uoči glasanja zastupnik Brian Mast, republikanski čelnik odbora za vanjske poslova.

To glasanje, prvo u donjem domu od početka zasjedanja novog Kongresa prošli tjedan, naglašava snažnu potporu izraelskoj vladi kod republikanaca koji sada kontroliraju oba doma.

ICC još nije komentirao tu odluku. Trumpova vlada protiv tog međunarodnog tijela već je uvela sankcije 2020. zbog istraživanja navodnih američkih ratnih zločina u Afganistanu, uključujući mučenje.

Sankcije je ukinula vlada Joea Bidena, iako je njegov državni tajnik Antony Blinken u svibnju najavio da je spreman surađivati s Kongresom o potencijalnom novom uvođenju sankcija ICC-u zbog uhidbenog uloga za izraelskim čelnicima.

Novim sankcijama se omogućuje i procesuiranje pojedinaca koji pomažu radu suda.

ICC je tijelo koje istražuje ratne zločine, zločine protiv čovječnosti, optužbe za genocid i zločine agresije u zemljama koje su potpisnice.

Sud ima nadležnost nad teritorijima 125 država članica, no među njima nisu Sjedinjene Države, Kina, Rusija, Indija, Izrael, Pakistan, Saudijska Arabija, Turska i Iran.

Palestinske vlasti potpisale su statut 2015., a sud je 2021. zaključio da se njegova jurisdikcija odnosi na Gazu i Zapadnu obalu s istočnim Jeruzalemom.

Potpisnice Rimskog statuta, među njima i Hrvatska, obavezne su provoditi uhidbene naloge tog suda.

Vlade dijela potpisnica, poput Irske, Nizozemske i Slovenije, objavile su da će poštivati te naloge, no neke zemlje poput Mađarske ili Poljske objavile su da ne bi uhitile izraelskog premijera.

Poljska je u četvrtak dala do znanja da izraelski premijer Netanyahu neće biti uhićen ako dođe na svečano obilježavanje 80 godina od oslobođenja Auschwitza.

ICC optužuje Netanyahua i bivšeg ministra obrane Yoava Gallanta za ratne zločine i zločine protiv čovječnosti u 15 mjeseci dugom ratu u Gazi. Izrael odbacuje te optužbe.

Zastupnički dom predvođen republikancima već je pokušao sankcionirati ICC u lipnju, no zakon nije nikad stigao do gornjeg doma, tada s demokratskom većinom.

Novi republikanski šef većine u Senatu John Thune sada je najavio brzo razmatranje zakona i u tom tijelu kako bi ga Trump mogao potpisati brzo nakon stupanja na vlast ovaj mjesec. Trumpova inauguracija održava se 20. siječnja.

Pročitajte i ovo STRAŠNA TRAGEDIJA Horor u slikama: Pogledajte što je ostalo nakon požara u Los Angelesu

Pročitajte i ovo Počivala u miru Umrla Olga Ramljak