Neimenovani predstavnik State Departmenta izjavio je kako nije bilo napretka u razgovorima o reduciranju uporabe tzv. entitetskog glasovanja u Parlamentu BiH što je dio paketa ustavnih promjena kao ni o nazivu policijskih snaga u BiH zbog čega je blokirana reforma policije u toj zemlji.
State Department izrazio je zabrinutost zbog 'izostanka napretka u pregovorima i nespremnošću dviju strana na suradnju'.
Silajdžić i Dodik najprije su pregovarali uz posredovanje zamjenice pomoćnika američke državne tajnice Rosemary Di Carlo, a zatim i u nazočnosti pomoćnika Condoleeze Rice Daniela Frieda.
Sam Dodik je potvrdio kako je odbio ponuđena rješenja.
'Ja sam to odbio. Za mene je Republika Srpska svetinja, a Bosna i Hercegovina može i da bude i da ne bude', izjavio je Dodik dodajući kako je BiH ionako stvorena Daytonskim sporazumom samo da bi se onemogućila uspostava islamske države na Balkanu.
Ustvrdio je kako bi ukidanje sustava glasovanja u Parlamentu po kojemu svaki prijedlog mora dobiti značajnu većinu glasova zastupnika iz svakog entiteta vodio prema uspostavi BiH kao zemlje u kojoj bi dominirali Bošnjaci.
Iz ureda Harisa Silajdžića objavljeno je priopćenje u kojemu se ističe kako je on pokazao spremnost na prihvaćanje rješenja koje su nudili američki dužnosnici te da je sva krivnja za neuspjeh pregovora na Dodiku.
Silajdžić i Dodik prije odlaska iz Washingtona trebaju razgovarati i s državnim podtajnikom zaduženim za politička pitanja Nicholasom Burnsom što će biti i posljednja prilika za deblokiranje reformi u BiH uz posredovanje američke strane.