Dok je skijao na vodi početkom tjedna Southall je osjetio nešto poput uboda ose u ruku, a zatim su mu počele oticati šake i stopala te ga je osoblje prebacilo k liječniku koji mu je prepisao lijekove protiv otrova opasne meduze Irukandji.
Te su meduze majušna stvorenja, veličine nokta malog prsta u odrasle osobe, ali zato jako otrovne. Obitavaju u tropskim vodama uz obalu Queenslanda od početka listopada do svibnja, a njihova opeklina izaziva simptome poznate kao Irukandijev sindorm.
>> Otišao na 'najbolji posao na svijetu'
'Mislio sam kako sam sve dobro odradio te izbjegao susrete s bilo kakvim opasnim stvorenjima koja vrebaju u ovome dijelu svijeta (...) Trebao sam se odmarati ovih zadnjih dana koje provodim na otoku Hamilton', napisao je Southall i dodao kako je trebao odjenuti punu opremu, kako se to preporučuje u ovom dijelu godine.
Australija je obitavalište mirijada smrtonosnih bića, no Irukandji je doista tajanstvena meduza koja se ne vidi golim okom, a toliko je tanahna da je nemoguće pokupiti je mrežom s omiljenih kupališta. Neki od simptoma koje izaziva: vrućica, bolovi u mišićima i prsištu, gušenje, povraćanje, anksioznost, mogu potrajati danima te izazvati visok krvni tlak i otkazivanja srca, a u 2002. usmrtila je dva turista.
Southall je 34-godišnji humanitarni djelatnik kojemu završava posao iz snova, a sastojao se u plivanju, ronjenju, istraživanju oceana o čemu je izvještavao na svome blogu za plaću od 150.000 australskih dolara (83.7590 eura). (Hina)