Taj se porast uglavnom tumači boljim upravljanjem financijama i smanjenjem izvanrednih troškova, navodi se u priopćenju Zavoda za vjerska djela (IOR), poznatog kao Vatikanska banka.
IOR koji je u prošlosti bio uvučen u velike skandale, dugo su prozivali da zatvara oči pred pranjem novca, napose mafijaškog. Mjere za sanaciju i uvođenje transparentnog poslovanja pokrenute su u vrijeme pontifikata Benedikta XVI. i pojačane dolaskom pape Franje.
Papa: Ne gledam nogomet, ali mi Švicarska straža nosi rezultate
Usto, talijansko pravosuđe još istražuje neke sumnjive transakcije pošto su Sveta Stolica i Italija nedavno potpisale ugovor o sprječavanju utaje poreza.
IOR kojim od 2014. upravlja Francuz Jean-Baptiste de Franssu, kani 55 milijuna eura izdvojiti za proračun Svete Stolice, a 14,3 milijuna zadržati u pričuvi zavoda.
"Učinjeni su golemi napori radi sprječavanja nezakonitih radnji koje su bile prisutne u zavodu. Izrada dugoročnog strateškog plana donijela je rezultate", ističe se u priopćenju.
Poslovanje IOR-a koje kontrolira revizorska kuća Deloitte i Touche, odobrava povjerenstvo kardinala koje nadzire zavod. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook