KAOS NA PUTOVANJU

'Ne znam što da radim. Odjednom sam ja roditelj. To je strašno'

Slika nije dostupna
Dok tisuće osoba koje traže međunarodnu zaštitu ulaze u Europu, mnoga su djeca u kaosu razdvojena od svojih roditelja, što ih čini posebno ranjivima.

Sedam sirijskih tinejdžera u Mađarskoj ispričalo je kako je policija natjerala njihove roditelje i mlađu braću i sestre u autobuse kako bi ih odvezli u kamp, a oni su na autocesti ostavljeni da se brinu sami o sebi, piše Independent.

Jedna od njih je 19-godišnja Marah Babili koja je ispričala da je sa svojom velikom obitelji, među kojima je i šest mlađih rođaka o kojima sada sama skrbi, prešla Egejsko more iz Turske kako bi stigli do Grčke te nastavili put do Njemačke. Međutim, na samom ulasku u Mađarsku su razdvojeni. Ona sada brine o šest mališana koji su na autocesti ostavljeni s njom.

'Ne znam što da radim. Odjednom sam ja roditelj. To je strašno', rekla je. Nakon dvije noći spavanja vani jer su im odbili ulazak u kamp Roszke u Mađarskoj, pješačili su u drugi grad. Dok su hodali prema drugom gradu, primijetili su ih iz policijskog helikoptera i uputili u Roszke. No, ondje nisu pronašli svoje roditelje.

UŽIVO - DUGO PUTOVANJE IZBJEGLICA postalo još duže - Niske temperature ugrožavaju živote

Očekuje se da će sljedećeg tjedna u Mađarsku stići 42.000 osoba koje traže međunarodnu zaštitu, predviđaju u UN-ovoj agenciji za izbjeglice, što povećava mogućnost da se ovakve situacije sve više događaju.

Na tom rizičnom putovanju djeca se izgube i razdvoje od roditelja. Društvenim mrežama širi se informacija da je u Izmiru, u Turskoj pronađen devetogodišnji dječak iz Sirije. Abdelhay Eydy, fotografiran je u nedjelju na grčkom otoku Lerosu. Fotografirao ga je reporter Simon Shuster te sliku objavio na Twitteru u nadi da će ga netko prepoznati i kontaktirati njegove roditelje. Ona je podijeljena 1.600 puta.

Pogledaj na Twitteru
Greška tijekom preuzimanja Tweet-a. Možda je pobrisan.

Organizacija 'Spasimo djecu' upozorava na ranjivost djece tijekom izbjegličkog putovanja. 'Djeca koja nemaju pratnju su pod najvećim rizikom da će stradati od krijumčarenja trgovaca ljudima. Neke tjeraju na rad, krijumčarenje droge i prostituciju', kaže glasnogovornik organizacije.

DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook