Rijetki turisti skloni su maknuti se od glamuroznih dijelova Los Angelesa kako bi vidjeli njegovo podzemlje. Novinar portala News.com.au odlučio je istražiti kako se živi u manje istaknutim ulicama, te doživio šok.
Zloglasno naselje beskućnika, područje koje se sastoji od 54 bloka, dio je grada u koji se turiste ne šalje. Taj dio centra grada dom je za između 3 i 6 tisuća beskućnika i beskućnica.
Iako je većina kvartova u centru posljednjih nekoliko godina obnavljana, Skid Row ostao je netaknut. Zato je kontrast među novim dijelovima centra i Skid Rowom golem. U samo nekoliko minuta može se doći iz dijela grada koji obiluje restoranima, barovima i trgovinama u kutak za koji se čini da su ga svi u potpunosti zaboravili.
Tamo vas prvo 'pogodi' smrad jer sanitarni uvjeti su katastrofalni. A srceparajuće je gledati ljude koji u toj bijedi žive, spavaju na pločnicima ili u improviziranim skloništima pod ceradama.
Dok New York ima najveću populaciju beskućnika, LA ima najveći broj stanovnika koji nemaju bilo kakvo sklonište. U Gradu anđela, dvije trećine od ukupno 40 tisuća beskućnika su stalno bez krova nad glavom. Mnogi od njih žive na ulicama Skid Rowa i u predgrađima koja okružuju LA.
Ove godine u Los Angelesu u porastu je i broj zločina, najviše u središtu grada. U prvih šest mjeseci 2015. zabilježno je povećanje od 12,7 posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine.
Skid Row nije jedina gradska četvrt u kojoj se teško živi. Tu je i Compton, smješten južno od grada, rodno mjesto gangsta rapa s poviješću protkanom kriminalom, korupcijom i dugovima. Compton ima jednu od najviših stopa ubojstava u okrugu LA.
Kvart u kojem se teško živi je i Westmont. Jedan od najsmrtonosnijih dijelova u kojem je jedna od avenija prozvana alejom smrti. A u njoj je između 2007. i 2014. oko 60 ljudi ubijeno, većinom upucano, piše News.com.au.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook