Del Ponte: 'Srbija ne napreduje u uhićenju optuženika'

Slika nije dostupna
Srbija nije ostvarila napredak u uhićenju preostalih odbjeglih haških optuženika o čemu ovisi njezino približavanje Europskoj uniji, zaključak je prvoga dana posjeta glavne haške tužiteljice Carle del Ponte Beogradu, tvrdi B92.

Na razini uhićenja haških bjegunaca Srbija nije ostvarila napredak, pri čemu Carli del Ponte nije jasno kako je to moguće, kad svi srbijanski dužnosnici stalno izjavljuju da sve čine na njihovom uhićenju, prenosi B92.

U ostalim područjima suradnje s Haškim sudom (ICTY) postignut je napredak, navodi B92.

Del Ponte u Beogradu procjenjuje koliko Srbija stvarno čini da uhiti Ratka Mladića i još tri odbjegla optuženika za ratne zločine nakon čega će o tome izvijestiti dužnosnike Europske unije koji će temeljem njezinih nalaza odlučiti hoće li Bruxelles parafirati sporazum o stabilizaciji i pridruživanju s Beogradom.

Del Ponte je početkom listopada rekla ministrima vanjskih poslova zemalja EU-a da Srbija još uvijek ne želi uhititi Mladića, bivšeg vojnog zapovjednika bosanskih Srba i njihova bivšeg političkog čelnika Radovana Karadžića te još dvojicu bjegunaca Gorana Hadžića i Stojana Župljanina.

Glavna haška tužiteljica se sastala sa članovima Akcijskog tima za okončanje suradnje s Haškim sudom, predsjednikom Nacionalnog savjeta za suradnju s ICTY-jem Rasimom Ljajićem i tužiteljem za ratne zločine Srbije Vladimirom Vukčevićem, kao i čelnicima vojne i civilne službe sigurnosti Svetkom Kovačem i Radom Bulatovićem, te direktorom
srbijanske policije Miloradom Veljovićem, koji su je, kako tvrdi
Televizija B92, uvjeravali da ima dovoljno razloga da njen sljedeći izvještaj Europskoj Uniji ipak bude bolji od prethodnog.

Vlada Srbije priopćila je, nakon njenog susreta s Ljajićem, da je del Ponte izjavila kako njena namjera nije onemogućavanje približavanja Srbije Europskoj uniji, ali da neće odustati od namjere da svi odbjegli optuženici budu izručeni Haškom sudu.

Carla del Ponte će u petak razgovarati s predsjednikom Srbije Borisom Tadićem i premijerom Vojislavom Koštunicom, a obratit će se i predstavnicima Parlamentarne skupštine NATO-a koji takođe borave u Beogradu.

Nakon posjeta Beogradu ona će novi izvještaj o suradnji Srbije s Haškim sudom predati europskom povjereniku za proširenje EU Olliju Rehnu, koji je najavio da će od njene ocjene ovisiti da li će Srbija konačno i parafirati Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju s EU.