Del Ponte, kojoj uskoro ističe mandat, je izrazila nadu da će oba haška bjegunca uskoro biti u Den Haagu.
Ona je izrazila zabrinutost što širom cijele regiona postoje
političari koji pokušavaju osporiti činjenice o događajima tijekom ratova, čijem ustanovljavanju doprinosi Haški sud.
"Da nije bilo timova Tužiteljstva, vjerovatno nikada ne bismo bili sigurni šta se dogodilo u Srebrenici i kako je izvršen genocid... utvrdili smo da su silovanja vršena kao instrument zastrašivanja i da je u pitanju zločin protiv čovječnosti, a ne 'propratna pojava' rata", istaknula je ona u REZ magazinu, mjesečniku nevladina udruga Inicijativa mladih za ljudska prava, kako prenosi beogradska agencija Beta.
Tužiteljstvo Haaškog tribunala je, kako je rekla, "tijekom godina, imalo mnogo problema u suradnji država sa Sudom".
Hrvatska je ometala pristup dokazima kada su istrage bile usmjerene na osobe hrvatske nacionalnosti, ali je najviše takvih problema bilo sa Srbijom i RS, rekla je ona.
"Ova je suradnja bila problematična ne samo kada smo vodili istrage protiv osoba srpske nacionalnosti, već i kada smo ispitivali zločine nad žrtvama srpske nacionalnosti... većina ovih žrtava živi na teritoriji RS i same Srbije, a vlasti u obje ove oblasti učinile su veoma malo... da našim istražiteljima osiguraju pristup potencijalnim svjedocima", dodala je ona.
Del Ponte je rekla i da "kada pogledate šta se dogodilo u ratovima - najgora zvjerstva s aspekta broja žrtava i opsega uništavanja - genocid u Srebrenici, mučenja i ubojstva u koncentracionim logorima u Bosni i Hercegovini, sistematska silovanja u Foči, masovna ubojstva i progoni na Kosovu - sve te zločine počinili su Srbi".
Na kraju je poručila kako po njezinom mišljenju "što prije Srbi
shvate što je Miloševićev režim uradio u njihovo ime, tim prije će se odreći svih tih zvjerstava, suočiti se s prošlošću i tek tada će biti u stanju zaista krenuti naprijed".