Žestoki sukobi

Damask u ratu, zaokret u pobuni protiv Asada

Slika nije dostupna
Pobuna protiv sirijskog režima doživjela je zaokret u ponedjeljak, kada su se prvi put žestoko sukobili vojska, uz pomoć oklopnih vozila, i pobunjenici u Damasku, simbolu vlasti predsjednika Bašara al-Asada.

Dok Rusija u UN-u blokira svaku inicijativu za osudu sirijskog režima, pobunjenici su u ponedjeljak navečer najavili operaciju 'velikih razmjera' pod nazivom 'vulkan u Damasku i potresi u Siriji', koja se sastoji u sustavnim udarima na sve nadzorne točke diljem zemlje, blokadi glavnih prometnica kako bi se paralizirala režimska vojska i pozivima na napuštanje vojske.

>> Sirijska vojska ušla u četvrt Damaska koju drže pobunjenici

Ovo je 'prva strateška etapa koja će Siriju dovesti u stanje potpunog građanskog neposluha', ističe se u priopćenju koje je potpisalo zajedničko zapovjedništvo Homsa i Slobodne sirijske vojske (FSA). Bivši sirijski veleposlanik u Iraku Navaf Fares koji je 11. srpnja pobjegao iz sirijske vojske u London, upozorio je da bi Asad mogao koristiti kemijsko oružje u sukobu s oporbenim snagama ne bi li ostao na vlasti. Sirija posjeduje velike zalihe kemijskog oružja.

U Damasku su pobunjenici rekli da kontroliraju dvije četvrti, Midan i Tadamun, na jugu i na istoku prijestolnice, ali agencija France Presse nije mogla provjeriti te informacije. Borbe su se proširile na Haled ben el-Valid, važnu prometnicu koja Midan povezuje sa središtem prijestolnice i na prigradske četvrti Asali, na jugu, Barze, na sjeveroistoku, Kabun i Džobar na istoku, Kafar Suse, na zapadu, Kadam i Nar Ajše na jugu, koje se protive režimu.

Pošto je Međunarodni odbor Crvenoga križa (ICRC) ocijenio da je Sirija sada u stanju građanskog rata, videosnimke boraca s terena pokazuju da se u Damasku vode prave bitke u kojima se iza vreća s pijeskom puca iz ručnih raketnih bacača. Iračke vlasti su izvijestile da su u subotu u predgrađu Damaska ubijena dvojica iračkih novinara. Jedan je ustrijeljen iz vatrenog oružja a drugi je izboden hladnim oružjem. Njihova su trupla u ponedjeljak prevezena u Irak.

FSA, koju čine vojni dezerteri, slabije je opremljena od regularne vojske, ali je pokretnija i ima potporu dijela stanovništva. Sirijski opservatorij za ljudska prava (OSDH) nazvao je borbe u Damasku 'zaokretom'. 'Kada borbe u prijestolnici traju satima, pa i danima, i kada regularne postrojbe ne uspijevaju kontrolirati stanje, to svjedoči o slabosti režima', komentirao je njegov predsjednik Rami Abdel Rahman.

U šesnaestomjesečnoj pobuni u Siriji poginulo je više od 17.000 ljudi, a oko 850.000 treba pomoć, rekao je UN-ov Koordinacijski ured za humanitarna pitanja. Europska unija se priprema idućeg tjedna donijeti nove sankcije sirijskom režimu, šesnaeste od početka gušenja pubune u ožujku 2011.

Pregovori o produljenju mandata promatrača u Siriji koji se pak vode u UN-u u New Yorku zapeli su u ponedjeljak pošto je Zapad tražio da se poprate prijetnjom sankcijama, a Rusija je upozorila da će u tom slučaju uložiti veto na tekst.

Moskva od petka blokira nacrt izjave Vijeća sigurnosti u kojoj se osuđuje sirijska vojska zbog uporabe teškog oružja u Treimsi, gdje su 12. srpnja poginuli deseci ljudi. Ruski predsjednik Vladimir Putin u utorak će se sastati s međunarodnim posrednikom Kofijem Annanom kako bi ponovo pokrenuli njegov mirovni plan koji je ostao mrtvo slovo na papiru. (Hina)

Pratite najnovije vijesti bilo kada, bilo gdje. Pratite nas na mobilnih uređaja.