U prošlosti je rat privlačio elite širom svijeta jer su imali konkretne primjere kako uspješni ratovi pridonose gospodarskom uspjehu i političkoj moći. Danas globalne elite ne znaju kako uspješan rat izgleda. Možda o njima čitaju u povijesnim knjigama i gledaju na filmovima, ali možemo opravdano sumnjati da je takva vrsta rata izumrla.
Najveća pobjeda u novije doba, Sjedinjenih Američkih Država nad Sovjetskim Savezom, postignuta je bez velikih vojnih sukoba.
Jedan je od razloga promjena u prirodi gospodarstva. U prošlosti, kad biste porazili neprijatelja na bojnom polju, lako ste mogli zaraditi pljačkajući neprijateljske gradove, prodavajući neprijateljske civile na robnim tržištima i zauzeti vrijedna polja pšenice i rudnike zlata. Ipak, u 21. stoljeću na taj bi se način mogla postići samo slaba dobit. Danas se glavna gospodarska imovina sastoji od tehničkog i institucionalnog znanja, a znanje se ne može osvojiti ratom.
Osim toga, postojanje atomske bombe pretvorilo je "pobjedu" u ratu u kolektivno samoubojstvo. Zbog toga nijedna zemlja ne može osvojiti rat u 21. stoljeću.
Novi način ratovanja, koji prije nije postojao jest cyber-ratovanje. Primjerice, ako Sjedinjene Američke Države sada napadnu zemlju koja posjeduje mogućnosti cyber-ratovanja, zlonamjerni softver i logičke bombe mogu zaustaviti zračni promet u Dallasu, uzrokovati sudare u Philadelphiji i srušiti električnu mrežu u Michiganu, prenosi Time.
Iako se čini da je nemoguće voditi uspješne ratove u dvadeset prvom stoljeću, to nam ne daje apsolutno jamstvo mira. Nikad ne smijemo podcjenjivati ljudsku glupost.