Kada se zvijezda približi crnoj rupi, crna je rupa proguta, a u nizu događaja koje znanstvenici zovu plimnim poremećajima, crna rupa dio krhotina zvijezde izbacuje van, piše Astronomy now.
Tim astronoma promatrao je ovaj plimni poremećaj oko 290 milijuna svjetlosnih godina od Zemlje. Ovaj je događaj najbliži otkriveni plimni poremećaj u proteklih deset godina te je opisan u listopadskom izdanju časopisa Nature.
Astronomi u najsvjetlijem svemirskom tijelu pronašli dvije crne rupe
'Crna rupa razdire zvijezdu te guta materijal veoma brzo, ali to nije sve. Crna rupa ne može nastaviti istim ritmom stoga dio materijala izbacuje', objašnjava koautor studije astronom Jelle Kaastra. Podaci prikupljeni NASA-inim i ESA-inim instrumentima ukazuju u postojanje vjetra koji se kreće od crne rupe, noseći zvjezdani plin prema van.
Na ilustraciji koju su objavili astronomi vidi se nedavno promatrani plimni poremećaj, nazvan ASASSN-14li, koji pokazuje stelarne ostatke oko crne rupe na gornjem lijevom kutu. Dugi rep izbačenih ostataka zvijezde proteže se na desno, daleko od crne rupe.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook