Dnevnik koji je Alfred Roseberg, jedan od najbližih suradnika Adolfa Hitlera vodio od 1934. do 1945. otkriva mnoge pojedinosti iz života nacista i daje odgovor na pitanje tko je Hitlera uvjerio u okrutnu politiku, piše NY Times.
Alfred Rosenberg u svom je osobnom dnevniku zapisao razgovore koje je vodio s Hitlerom, a među njima je i onaj u kojem ga je uvjerio da je boljševička revolucija u Rusiji povezana s globalnom židovskom urotom. Zbog toga su, tvrdio je, Židovi prijetnja Njemačkoj.
Kao 26-godišnjak, Alfred Rosenberg je u siječnju 1919. pristupio nacistima. Hitler se stranci priključio tek u rujnu te godine, a Rosenberg je bio taj koji ga je od tog trenutka uzeo pod svoje i stao mu puniti glavu idejom da su iza Listopadske revolucije i uspostavljanja SSSR-a stajali Židovi.
Rosenberg koji je rođen u Talinu u Estoniji, kao etnički Nijemac, a studirao u Rigi i Moskvi, 1918. od boljševika je pobjegao u Njemačku. 1920. Hitleru je predstavio ideološko opravdanje za napada na SSSR 1941. i širenje 'Lebensraum-a'.
Autor je knjige 'Mit dvadesetog stoljeća' koja se prodala u više od milijun primjeraka, a od 1941. do 1945. bio ministar okupiranih istočnih teritorija.
Na sudu za ratne zločine
1945. na sudu za ratne zločine u Nurnbergu osuđen je na smrt.
'Smatram da je Rosenberg imao presudan utjecaj na oblikovanje Hitlerove filozofije u 1920-ima, dok je Hitler još donekle razmišljao o svemu. Rosenbergova važnost je u tome što je njegove ideje, koje su bile isključivo teorijske, Hitler pretvorio u stvarnost', rekao je šef Goebelsova ministarstva propagande, zatvorskom psihijatru.
Sudac koji je Roseberga osudio na smrt prozvao ga je 'intelektualnim visokim svećenikom ideologije o nadmoćnoj rasi'.
Njegov dnevnik u posjedu je Muzeja holokausta te je objavljen na internetu. Povjesničar Henry Mayer koji je proučavao dnevnik rekao je da nigdje u dnevniku Rosenberg ne spominje kako Židovi trebaju biti istrijebljeni, već se proteže izraz 'iseliti ih iz Europe'.