Analiza stručnjaka

CNN-ov analitičar: Situacija u Libiji ista kao i u BiH '95.

Slika nije dostupna
Međunarodni zračni napadi na Libiju možda će spriječiti Gadafija da slomi pobunu u zemlji, no zasigurno neće okončati konflikt, koji CNN-ovog analitičara podsjeća na jesen 1995. godine i zračne napade NATO-a u BiH.

Ono što su SAD napravile u BiH možda drži ključ rješenja i za učinkovit odgovor na krizu u Libiji. U BiH su SAD prepoznale da treba narušiti odnos vojnih snaga na terenu, koji je od početka rata u toj zemlji, bio uvelike na strani pobunjenih Srba.

Kako bi vratili ravnotežu i stvorili uvjete za dugotrajan mir, bilo je nužno uspostaviti sposobnu vojsku federacije BiH. Za program 'treniraj i opremi' bila je zadužena jedna mala međuagencijska grupa unutar State Departmenta, piše za CNN Angel M. Rabasa, politolog, koji je i sam bio dio te skupine zadužene za osposobljavanje bosanske vojske.

Naoružati opoziciju

Unatoč negodovanju i skepticizmu EU-a oko tog programa, on je uspio i dao je željeni rezultat, ističe Rabasa, jer su prikupljena donatorska sredstva iz mnogih muslimanskih zemalja. Svakim danom i produženjem sukoba, Libija sve više podsjeća na BiH scenarij, a rješenje krize, kako to vidi spomenuti politolog, bilo bi jasno određivanje ciljeva SAD-a u Libiji.

Naravno, jedan od tih ciljeva bio bio rušenje Gadafija s vlasti i priznavanje vlade u Bengaziju kao legitimne vlade te zemlje, što bi osiguralo dugotrajan mir, piše Rabasa. On spominje i opciju da SAD pomogne opozicijskoj vladi u Bengaziju opskrbom adekvatnog naoružanja za učinkovitu obranu od Gadafijevih snaga i oslobođenje zapadne Libije.

No postoje i oni koji upozoravaju SAD da se ne zna dovoljno o libijskoj opoziciji da se otvoreno prizna, no to nije istina jer dio te opozicije čine bivši Gadafijevi ministri i generali, za koje se zna da su lojalni SAD-u i saveznicima. No, kao i u svakoj prijašnjoj revoluciji, nekolicina ljudi opozicije, dolazi iz samih redova prosvjednika, a neki od njih mogu biti i islamisti, što može biti opasnost, jer bi oni mogli preuzeti inicijativu, baš kao što je to bilo u BiH, u ranim danima tamošnjeg rata, zaključuje Rabasa.

Povezane teme