'Sloboda plovidbe Južnim kineskim morem zajamčena je', rekao je uvjeriti kineski ministar vanjskih poslova Yang Jiechi na konferenciji za tisak održanoj zajedno s Clinton, koju je neposredno prije toga primio i kineski predsjednik Hu Jintao. 'Za Kinu i njezine susjede, Južno kinesko more predstavlja svakako vitalnu povezanost za razmjenu i trgovinu', dodao je Yang.
Peking smatra da ima suverenitet nad cijelim Južnim kineskim morem, što mu u pojedinim dijelovima osporavaju Vijetnam, Filipini, Malezija i Brunej.
To je more strateško jer njime prolaze vrlo često korišteni međunarodni pomorski putevi. Sukob u toj regiji redovitom poprištu tenzija mogao bi imati razorne posljedice po svjetsku trgovinu.
>> Japan poslao kući kineske aktiviste, spor oko otoka ostaje
No, Clinton je rekla da nesuglasja oko načina rješavanja teritorijalnih sporova u Južnom kineskom moru neće poremetiti suradnju dviju država. 'Naši odnosi su na solidnim temeljima i ponosna sam na snagu i otpornost koje smo ugradili u te odnose', kazala je Clinton. 'To nam omogućuje da iskreno razgovaramo o svemu i probleme rješavamo iskreno', dodala je.
'Dvije zemlje mogu raditi zajedno sve dok postoji obostrano poštovanje za vitalne interese i najveće brige suprotne strane', dodao je šef kineske diplomacije.
Iako su pokazali dobru volju, Clinton i Yang istaknuli su da imaju različite poglede na rješavanje situacije u Siriji. Kineski je ministar posebno naglasio da se njegova zemlja protivi svakoj vanjskoj političkoj intervenciji u Siriji. Clinton je rekla da nije tajna da je SAD razočaran kineskim, ali i ruskim, otporom poduzimanju čvršće akcije protiv sirijskog režima.
Obje su se zemlje suglasile da Iran ne smije razviti nuklearno oružje, a Clinton je Kini zahvalila u pruženoj pomoći u vršenju pritiska na Teheran.
Sastanci koje je Clinton imala u Kini pokazuju da obje zemlje nastoje međusobne probleme držati po strani dok ne završi vrijeme političkih tranzicija u njima, kažu analitičari. Američki predsjednik Barack Obama usred je kampanje za novi mandat, a kineski komunisti zauzeti su redovnom promjenom čelništva stranke i države jednom u deset godina, koja bi se trebala dogoditi u predstojećim mjesecima. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook