"Vijeće sigurnosti osuđuje represiju vlade Mianmara nad mirnim prosvjednicima i osuđuje uporabu sile protiv poznatih osoba i vjerskih institucija", navodi se u nacrtu izjave kojeg su tri zemlje predale ostalim članicama Vijeća sigurnosti.
U tekstu se "sa zabrinutosti ukazuje na nastavak masovnih zatočenja i poziva se vladu Mianmara na suzdržanost i okončanje represivnih mjera, što bi bio prvi korak u smirivanju situacije".
Za prihvaćanje nacrta neobvezujuće izjave potreban je konsenzus 15 članica Vijeća sigurnosti, među kojima je i Kina koja je ranije blokirala slične rezolucije o Mianmaru.
Nacrt je obznanjen nakon izvještaja izaslanika UN-a Ibrahima
Gambarija o njegovoj četverodnevnoj misiji u Mianmaru.
U nacrtu izjave, o kojem će se raspravljati u ponedjeljak u Vijeće sigurnosti na razini stručnjaka, traži se "trenutačno oslobađanje uhićenih i medicinska njega za ozlijeđene". U tekstu se također traži potpuna procjena broja zatočenih, nestalih i ubijenih nakon nedavnih prosvjeda.
Nacrt također poziva vojnu huntu Mianmara da oslobodi sve političke zatvorenike, među kojima i oporbenu čelnicu i dobitnicu Nobelove nagrade za mir Aung San Suu Kyi, kako bi se omogućio dijalog s liderima svih političkih i etničkih skupina u cilju procesa "pomirenja, dijaloga i demokratizacije".
Hunta Mianmara se bez odgode mora uključiti u takav proces uz podršku UN-a, naglašavaju autori teksta, koji traže brzi Gambarijev povratak u Mianmar.