Američki veleposlanik u Nizozemskoj pozvan je u tamošnje ministarstvo vanjskih poslova kako bi objasnio navode u članku Los Angeles Timesa u kojem je Gates rekao kako vojnici iz Kanade, Velike Britanije i Nizozemske ne znaju kako se boriti protiv gerilske pobune.
Gatesov glasnogovornik Geoff Morrell iz Washingtona je poručio kako je ministar "pročitao članak i da ga je on uznemirio". On nije sporio istinitost navedenih tvrdnji, ali je istaknuo kako članak ostavlja pogrešan dojam da je Gates izdvojio pojedine zemlje.
"Službeno - on nije - ni L.A. Timesu ni ikom drugom - javno
kritizirao ijednu zemlju ni za izvedbu ni za predanost misiji u
Afganistanu", rekao je Morrell, dodavši kako je Gates istaknuo kako "NATO kao savez ne obučava svoje vojnike za borbu protiv pobunjenika i to dosad nikad nije morao raditi".
Parlamentarni zastupnik britanskih konzervativaca Patrick Mercer rekao je kako su Gatesove opaske "krajnje bezobrazne".
"Zamolio bih Amerikance da shvate kako smo im mi najbliži saveznici i da naši momci naveliko krvare i pogibaju", rekao je Mercer, nekadašnji časnik pješaštva.
Glavni tajnik NATO-a Jaap de Hoop Scheffer brzo je stao u obranu savezničkih snaga.
"Sve zemlje koje imaju vojnike na jugu rade izvrsno. Točka", rekao je novinarima u sjedištu NATO-a.
Nekoliko dužnosnika NATO-a je, izvan očiju javnosti, izrazilo
zgražanje opaskama američkog ministra, zbog bojazni kako će one dodatno pojačati napetost unutar saveza. Dosad su Velika Britanija, Kanada i Nizozemska u nečelu podupirale SAD u pozivanju nevoljkih članica da učine više u borbi protiv talibana.
Visoki vojni dužnosnik jedne od zemalja koja je snažno uključena u borbe na jugu Afganistana rekao je kako su Kanađani i Europljani u tim borbama ostvarili velike uspjehe.
"Njima (talibanima) su ozbiljnu štetu nanijeli upravo ljudi o kojima Gates, izgleda, priča", rekao je časnik koji je, zbog osjetljivosti problema, zatražio da ostane neimenovan.