Slučaj je završio i na sudu jer istraživači s instituta Rensselaer Polytechnic u New Yorku od tvrtke za koju je radio čistač traže milijun dolara naknade za uništene uzorke koji su se čuvali na temperaturi od -80 °C.
Incident se dogodio 2020. godine kad je čistač isključio hladnjak jer ga je živcirao zvuk alarma, tvrde odvjetnici. Naime, nekoliko dana prije nego što je hladnjak isključen upalio se alarm koji je obavještavao kako je zabilježen porast temperature od tri stupnja. Voditelj istraživanja, profesor Lakshmi, zaključio je kako taj porast neće ugroziti uzorke. S obzirom na to da je tad bila pandemija, popravak hladnjaka nije bilo moguće obaviti odmah, već su servis morali čekati nekoliko tjedana, pa su za to vrijeme na vrata hladnjaka stavili obavijest o alarmu.
"Hladnjak buči jer mu je potreban popravak. Molimo, nemojte ga micati niti isključivati. U ovom području nije potrebno čišćenje", pisalo je u poruci, prenosi BBC.
"Možete pritisnuti dugme alarm/test pet-deset sekundi kako biste ugasili zvuk", pisalo je u nastavku.
No čistač, kojeg je zvuk alarma živcirao, pritisnuo je prekidač za struju. Dok su istraživači primijetili što se dogodilo, temperatura u hladnjaku već je porasla za čak 50 stupnjeva i popela se na -30.
"Većina uzoraka nije se mogla spasiti. Uništeno je više od 20 godina istraživanja", navode odvjetnici, koji ne tuže čistača, već tvrtku koja ga je zaposlila jer ga nije adekvatno educirala o poslu koji je trebao obavljati.
Radilo se o istraživanju fotosinteze koje je moglo iznjedriti revolucionarne rezultate u unaprijeđivanju solarnih panela, tvrde odvjetnici koji zastupaju laboratorij.