Kongres prihvatio novi zakon o financiranju rata u Iraku

Slika nije dostupna
Predstavnički dom američkog Kongresa kasno u četvrtak je, unatoč prijetnji predsjedničkim vetom, prihvatio zakon o financiranju ratova u Iraku i Afganistanu, vrijedan 96 milijardi dolara, kojim se 43 milijarde dolara odobrava odmah, a ostatak ovisno o postignutom napretku u Iraku o kojem u srpnju administracija treba izvijestiti Kongres.

Zakon je prihvaćen s 221 glasom za i 205 protiv, uglavnom po
stranačkoj podjeli doma, i upućen je u Senat gdje ima slabe izglede da bude prihvaćen, no demokratski i republikanski čelnici Senata pregovaraju s Bijelom kućom o kompromisnom rješenju.

Zakonom bi se Pentagonu odmah odobrile 43 milijarde dolara za rashode do kraja srpnja, dok bi drugi dio sredstava od 53 miljarde dolara ovisio o izvješću koje bi 13. srpnja predsjednik Bush trebao podnijeti Kongresu o provedbi američke strategije i tzv. odrednica, odnosno napretku iračke vlade na sigurnosnom planu i u političkom rješavanju sukoba.

Predstavnički dom potom bi ponovno glasovao o tome hoće li odobriti preostala sredstva, koja je Busheva administracija zatražila kao dodatna do početka iduće proračunske godine u listopadu, uz 70 milijardi koje su odobrene u redovnom proračunu za 2007.

U postupku odlučivanja o zakonu, demokrati su tijesnom većinom odbili amandman republikanaca, kojim bi se iz zakona uklonila sva ograničenja.

Po riječima kongresnika Johna Murthe, vodećeg demokrata u pitanjima rata u Iraku, tim bi se amandmanom dokinuo svaki utjecaj SAD-a nad slabom iračkom vladom.

Predsjednik George W. Bush, izložen pritisku republikanaca koji se boje štete koju rat u Iraku nanosi stranci, u četvrtak je naznačio da je spreman na kompromis o ugradnji odrednica u zakon o financiranju rata, što otvara mogućnost da se takav kompromis uključi u konačnu verziju zakona koja će njemu doći na potpis te tako izbjegne najavljeni novi veto.