"Europsko vijeće bilježi da je 19 zemalja članica ratificiralo Ugovor i da se proces ratifikacije nastavlja u drugim zemljama", stoji u zaključcima koje je usvojilo Europsko vijeće, koji čine predsjednici država ili vlada zemalja članica EU-a.
Na zahtjev Češke u zaključke je kao fusnota ušla rečenica da ona "neće moći dovršiti ratifikaciju Ugovora dok ustavni sud ne da svoje mišljenje da je on u skladu s ustavnim poretkom".
Proces ratifikacije Lisabonskog ugovora zapeo je u travnju u češkom senatu, kada su euroskeptični senatori zatražili da se o sukladnosti Ugovora s češkim ustavom izjasni ustavni sud.
"Europsko vijeće se složilo s irskim prijedlogom da se tim pitanjem ponovno bavi na svom sastanku 15. listopada 2008. kako bi razmotrilo daljnje korake", stoji u zaključcima.
Irska je prošli tjedan na referendumu odbacila Lisabonski ugovor, koji je trebao stupiti na snagu 1. siječnja sljedeće godine. Sada kada je taj kalendar doveden u pitanju, čelnici EU-a pokušavaju pronaći rješenje kako bi taj ugovor mogao stupiti na snagu prije izbora za Europski parlament u lipnju sljedeće godine. Da bi ugovor stupio na snagu moraju ga ratificirati sve zemlje članice.
Čelnici EU-a dali su Irskoj još četiri mjeseca da pripremi prijedlog rješenja. U kojem će pravcu to rješenje ići, za sada se ne može razaznati, ali čini se da u svakom slučaju neće biti ponovnog pregovaranja o Ugovoru.
"Ponovno pregovaranje o Ugovoru ne dolazi u obzir. Nećemo ponovno raditi na drugom, pojednostavljenom ugovoru", rekao je francuski predsjednik Nicolas Sarkozy.
Britanski premijer Gordon Brown izjavio je kako očekuje da 26 zemalja ratificira Ugovor i da Irska na summitu u listopadu dođe s prijedlogom rješenja.
U slučaju da se Lisabonski ugovor ratificira u 26 zemalja članica, spekulira se da bi u tom slučaju bilo lakše tražiti od Irske da raspiše novi referendum o Lisabonskom ugovoru, kojemu bi se eventualno dodala deklaracija, kojom bi se mogla umiriti irska javnost i koja bi pružila opravdanje irskoj vladi za raspisivanje novog referendumu.
Diplomati upozoravaju da to može biti samo dodatna deklaracije, u kojoj bi se, primjerice, istaknulo da će se o pitanju porezne politike u EU-u i dalje odlučivati jednoglasno, a ne protokol jer bi to onda tražilo ponovnu ratifikaciju i u onim zemljama koje su to već učinile. Bilo kakva dodatna deklaracija ne smije zadirati u odredbe iz ugovora, nego ih samo pojasniti.
Protivnici Lisabonskog ugovora su u kampanji plašili javnost da će Irska morati povećati poreze na dobit, iako o tome u Ugovoru nema ni riječi. Irska ima najnižu stopu korporativih poreza, a to se smatra jednim od glavnih aduta za privlačenje stranih investicija.