Slovenski premijer Janez Janša izjavio je na konferenciji za novinare da će na summitu 13. srpnja u Parizu biti pozvane i europske sredozemne zemlje, koje još nisu članice EU-a, među njima i Hrvatska.
Inicijativu za uspostavu Unije za Meditaran pokrenuo je francuski predsjednik Nicolas Sarkozy. Prema prvotnom Sarkozyjevom prijedlog u taj projekt pojačane suradnje sa zemljama na južnoj obali Mediterana trebale su biti uključene samo one članice EU-a, koje izlaze na Sredozemno more. To je naišlo na žestoko protivljenje sjevernih članica, u prvom redu Njemačke, koje su to odmah protumačile kao pokušaj izvlačanje sredstava iz zajedničkih europskih fondova u korist nekoliko članica i njihovih bivših kolonija.
Prošli tjedan, Sarkozy je pristao na znatno razvodnjavanje projekta i nakon toga dobio potporu njemačke kancelarke Angele Merkel. Prema zajedničkom prijedlogu Francuske i Njemačke nijedna zemlja članica EU-a neće biti isključena iz projekta.
Unija za Mediteran bit će nadogradnja postojećeg Barcelonskog procesa, pokrenutog 1995. godine, u okviru kojega se dosada odvijala suradnja s obalnim zemljama južnog Mediterana od Maroka do Turske.
Velika Britanija, najveći zagovornik turskog članstva u EU, vidjela je u Sarkozyjevoj ideji plan za stvaranje alternative ulasku Ankare u Uniju.
Premijer Janša i predsjednik Europske komisije Jose Manuel Barroso izjavili su da prilikom rasprave o Uniji za Mediteran Turska uopće nije spominjana.
"Danas i jučer imali smo vrlo otvorenu raspravu o Uniji za Mediteran i nijednom nije spominjana riječ Turska", rekao je Janša.
Barroso je, sa svoje strane, rekao da to nije "alternativa za tursko članstvo u EU-u".