Bushova odluka praktički jamči snažnu američku nazočnost u Iraku sve do isteka njegova mandata u siječnju 2009.
Bush je naglasio da će generalu Petraeusu biti na raspolaganju 'dostatno vremena' kako bi razmotrio kad se pojedine američke postrojbe mogu vratiti kući. U Iraku je sada 20 američkih bojnih brigada s oko 158.000 vojnika, a nakon srpnja bi trebalo ostati 15 brigada s oko 140.000 vojnika ili 8000 tisuća više nego ih je bilo prije nego su došla pojačanja u siječnju 2007.
Bush je ocijenio da se u zadnjih 15 mjeseci, zahvaljujući pojačanjima, dogodio 'velik strateški zaokret u Iraku' te da su američke snage preuzele inicijativu, ali je priznao da 'i dalje postoje ozbiljni problemi'.
Također je najavio kako će tražiti da se pripadnicima kopnene vojske skrate sadašnje izmjene u Iraku i Afganistanu s 15 na 12 mjeseci, s pravom vojnog osoblja da godinu dana provedu u SAD-u za svaku godinu provedenu na prekomorskim dužnostima.
Prije odluka predsjednika Busha u Kongresu su dva dana o napretku u Iraku svjedočili general Petraeus i američki veleposlanik u Bagdadu Ryan Crocker.
U ratu u Iraku, koji je prošli mjesec ušao u šestu godinu, poginulo je više od 4000 američkih vojnika, a državni je proračun stajao više od 500 milijarda dolara. Procjenjuje se da je u ratu ubijeno između 85 i 90 tisuća Iračana, uglavnom civila.
Demokratski čelnici u Kongresu oštro su kritizirali Bushevu odluku o prekidu povlačenja iz Iraka na neodređeno vrijeme. Predsjednica Predstavničkog doma Nancy Pelosi izjavila je da će Bush za sobom ostaviti neuspjeh u vođenju rata u Iraku i neuspjelo vođenje gospodarstva. Upozorila je i na američke gubitke, desetke tisuća ranjenih i golemu cijenu rata.
'Kad će Iračani nešto od svojega proračunskog viška uložiti u vlastitu obnovu, umjesto da nas sve dublje uvlače u dug da bismo platili njihovu obnovu?', pitala je Pelosi.
'Predsjednik Bush vodi nas u promašen rat, u sve veći dug i recesiju', kazala je Pelosi, dodavši da će Bush budućem predsjedniku ostaviti neuspjelu ratnu i gospodarsku politiku.