Bush najavio veću pomoć SAD-a žrtvama ciklona u Mianmaru

Slika nije dostupna
Američki predsjednik George W. Bush pozvao je u utorak vojnu huntu u Mianmaru (Burma) da dopusti SAD-u slanje dobrotvorne pomoći žrtvama ciklona u toj zemlji, rekavši kako je Washington nakon početne pomoći spreman učiniti i više ako se američkim ekipama za procjenu štete u postradalim područjima dopusti ulazak u zemlju.

"SAD je dao doprinos u početnoj pomoći, ali želimo učiniti puno više. Spremni smo pokrenuti kapacitete Ratne mornarice kako bismo pomogli u traganju za mrtvima i nestalima te u stabilizaciji stanja. No da bismo to učinili, vojna hunta mora omogućiti našim ekipama za procjenu katastrofe da uđu u zemlju", rekao je Bush. 

>> Nove procjene: Oko 22,000 mrtvih nakon pustošenja ciklona u Mianmaru

Američki je predsjednik o žrtvama ciklona Nargis u Mianmaru, broj kojih rangoonska vlada procjenjuje na 22.500, uz 41.000 nestalih, govorio u Bijeloj kući na svečanosti potpisivanja odluke o dodjeli Kongresne Zlatne medalje pritvorenoj mianmarskoj prodemokratskoj aktivistici Aung San Suu Kyi.

"Naša je poruka vojnim vlastodršcima: dopustite SAD-u da vam pomogne, da pomogne vašem narodu. Naša srca su uz Burmance. Želimo im pomoći da prevladaju užasnu katastrofu. Istodobno, naravno, želimo da žive u slobodnu društvu", rekao je Bush.

Vojni režim u Mianmaru najavio je da će pozdraviti stranu dobrotvornu pomoć za žrtve ciklona, objavio je UN danas, što otvara put za veliku spasilačku operaciju međunarodnih udruga.

SAD, koji je među zemljama što su uvele gospodarske sankcije prema Mianmaru, dao je pomoć od 250.000 dolara iz Fonda za izvanrednu pomoć svog veleposlanstva u Rangoonu. State Department je obaviješten da američkim ekipama za procjenu štete u postradalim područjima ne će biti dopušten ulaz u Mianmar, javio je danas engleski servis Glasa Amerike (VOA).

Prva dama SAD-a Laura Bush, koja je poznata kao otvorena zagovornica promjena u Mianmaru, uključivo i pozive za uklanjanje generala Thana Shwea i njegova režima, kritizirala je jučer vlasti u Mianmaru jer nisu upozorile stanovništvo na dolazak ciklona, niti su poslije izvijestile o razmjerima katastrofe, koja je pogodila oko dva milijuna ljudi.

"Burmanski državni mediji nisu uspjeli izdati pravodobnu obavijest građanima koji su se našli na putu oluje. Odgovor na ciklon najnoviji je primjer neuspjeha hunte da zadovolji osnovne potrebe građana", izjavila je Laura Bush, koja je također najavila američku spremnost da pošalje pomoć i spasilačke ekipe čim vojna hunta prihvati tu ponudu.

The Washington post danas kritizira Bushevu odluku da povjeri svojoj supruzi objavu američke reakcije na događaj dana - prirodnu katastrofu u Mianmaru. "Kao reakciju na glavnu vijest dana - tisuće mrtvih u ciklonu u Burmi - Bush je poslao svoju suprugu kako bi dala izjavu. Ona je kritizirala burmansku vladu (...). Novinari, previše obzirni da bi povlačili usporedbe s New Orleansom (uragan Katrina 2005.), umjesto toga su je ispitivali o vjenčanju kćerke Jene (prošli vikend) i imenima za budućeg unuka. "George i Georgia, Georgina, Georgette", odgovorila je prva dama, navodi u komentaru The Washington Post.

Povezane teme