"Željno očekujemo naš summit u Bukureštu...Govorili smo o duhu politike otvorenih vrata NATO-a i zajednički poželjeli dobrodošlicu novim državama u Savezu, sve dok ispunjavaju mjerila za članstvo", rekao je Bush nakon razgovora s Rasumssenom na njegovu ranču u Crawfordu u Teksasu.
Ističući suradnju Danske s SAD u "na punoj integraciji balkanskih zemlja u Europu", uključujući i priznavanje Kosova, Rasumssen je također najavio da će "sa summita NATO-a u Bukureštu biti upućen snažan signal podrške" aspiranticama za članstvo Ukrajini i Gruziji, zemljama koje su zatražile ulazak u program MAP - Akcijski plan za članstvo u NATO-u.
Jedna od glavnih tema razgovora Bush-Rasmussen bila je i misija NATO-a u Afganistanu, u kojoj sudjeljuje i Hrvatska, a predsjednik Bush je najavio da će u Bukureštu od saveznika zatražiti dodatne napore u misiji ISAF-a, veći broj vojnika i ukidanje ograničenja za njihovo angažiranje u borbi protiv Talibana i Al Qaide.
"Ići ću u Bukurešt s nazorom da smo zahvalni za doprinose koji su učinjeni, i ohrabriti ljude da više pridonesu. SAD daju dodatnih 3.200 marinaca. Pokušavamo pomoći da Kanada ostvari svoj cilj za dodatnih tisuću boraca u južnom dijelu Afganistana", rekao je Bush, dodajući kako i "Anders radi na tome".
Danska na jugu Afganistana ima 800 vojnika, a prošle je jeseni odlučila povećati svoj kontinegt za 50 posto.
Bush je odao priznanje Danskoj za znatan doprinos u Afganistanu i Iraku, te priznao da neke saveznice "imaju određena politička ograničenja", kada je riječ o njihovom angažmanu u misiji ISAF-a.
SAD u Afganistanu ima 29.000 vojnika, podijeljenih na kontigent ISAF-a i samostalne snage koje vode borbe s Talibanima i Al Qaidom na jugu zemlje, a na proljeće šalju dodatnih 3.200 marinaca. Washington već mjesecima vrši pritisak na saveznike da prošire angažman u Afganistanu, no američki su dužnosnici razočani s polovičnim rezultatima te kampanje.
"Moja administracija je jasno rekla kako očekujemo da ljudi nose teški teret ako misle biti...u Afganistanu", rekao je Bush.
Velika Britanija, Poljska i Kanada podržali su zahtjeve SAD, no Ottawa je zatražila da i drugi saveznici podrže njezine operacije u južnoj pokrajini Kandahar s 1.000 vojnika.
Dvojica čelnika su razgovarali i nuklearnom programu Irana te podršci SAD-a ciljevima summita o klimatskim promjenama koji će se 2009. održati u Danskoj i drugim pitanjima.