Ima i mrtvih

Oluja i bujične poplave pustoše poluotok: Djevojčica nestala dok je spašavala psa

Oluja u Portugalu Foto: Afp
Stanovnici strahuju od "olujnog vlaka" koji je zemlje pogodio od početka godine.

Oluja Leonardo pogodila je u utorak Pirinejski poluotok - bujične kiše i jaki vjetrovi uzrokovali su poplave i oštetili kuće te su tiuće ljudi hitno evakuirani. Spasioci tragaju za djevojčicom koja je nestala dok je spašavala svog psa. 

Portugalske vlasti potvrdile su da je jučer 70-godišnji muškarac poginuo u južnoj regiji Alentejo nakon što je bujica odnijela njegovo vozilo s ceste u blizini brane.

U španjolskoj južnoj pokrajini Malagi jedna se djevojčica i dalje vodi kao nestala nakon što ju je odnijela rijeka Turvilla u mjestu Sayalonga dok je pokušavala spasiti svog psa. Pas je, prema izvješćima, uspio doći na sigurno, a spasilačke službe nastavile su potragu za djevojčicom u četvrtak ujutro.

Oluja u Španjolskoj Foto:Afp

“Cijelo jučer poslijepodne i noć proveli smo pretražujući rijeku od mjesta gdje je djevojčica pala pa sve do samog ušća. Pronašli smo psa, ali ne i nju”, rekao je zapovjednik vatrogasaca Malage Manuel Marmolejo, prenosi Sky News. 

Španjolska državna meteorološka agencija upozorila je da se oluja Marta, sljedeći val u aktualnom "vlaku oluja" koje su zemlju pogodile ove godine, očekuje u regiji tijekom vikenda.

Andaluzijske hitne službe su do ponoći u srijedu reagirale na više od milijun incidenata, navela je agencija u objavi na društvenim mrežama. 

Pogledaj na Twitteru
Greška tijekom preuzimanja Tweet-a. Možda je pobrisan.

Četrnaest rijeka i 10 brana bilo je u "ekstremnoj" opasnosti od izlijevanja, škole diljem Andaluzije, osim u pokrajini Almeria, zatvorene su, a neki brzi vlakovi obustavljeni su zbog kiše. Evakuirano je oko 3500 ljudi, a stotine vojnika raspoređeno je kako bi pomogli spasilačkim službama.

Oluja Leonardo je snažno pogodila i Portugal, koji se još oporavlja od prošlotjedne katastrofe, a hitne službe su se od nedjelje imale više od 3300 prijavljenih incidenata, uglavnom uzrokovanih poplavama, padom drveća i klizištima, prema podacima Službe civilne zaštite.

Pogledaj na Twitteru
Greška tijekom preuzimanja Tweet-a. Možda je pobrisan.

Služba je rasporedila više od 11.000 ljudi, a oko 200 stanovnika evakuirano je u središnjem dijelu zemlje. Ministrica zaštite okoliša Maria da Graça Carvalho rekla je da postoji velika zabrinutost jer bi oluja danas trebala doseći vrhunac.