Presuda se odnosi na slučaj bugarsko-britanskog bračnog para u kojem su obje žene priznate kao majke na djetetovu rodnom listu, koji je izdan u Španjolskoj gdje žive. Bugarska je odbila navesti obje kao majke na nacionalnom rodnom listu koji su zatražile kako bi dobile bugarski i prema tome europski identifikacijski dokument za dijete.
Bugarka je odlučila osporiti tu odluku i slučaj je završio na Sudu EU-a, koji je razmotrio krši li odbijanje izdavanja dokumenata pravo djeteta kao europskog građanina da se slobodno kreće Europskom unijom.
"Bugarske vlasti moraju joj izdati bugarsku osobnu iskaznicu ili putovnicu s njezinim prezimenom kako se navodi na rodnom listu koji su izdale španjolske vlasti", odlučio je sud.
"Takav dokument mora omogućiti pravo slobodnog kretanja s obje djetetove majke", dodaje. Sud je istaknuo da europski građani moraju imati pravo na normalan obiteljski život, što znači da sve države članice moraju poštovati vezu između djeteta i roditelja utvrđenu u nekoj od država članica iako ne moraju priznati istospolni brak.