Brown je rekao da je Britanija na putu da pretekne Njemačku kao najsnažnije europsko gospodarstvo u idućem desetljeću, ali da bi izlazak iz EU-a to ugrozio. Također je kazao da je trenutačno stajalište premijera Davida Camerona "pola unutra, pola vani" već oslabilo međunarodnu relevantnost Britanije u pitanjima kao što je ukrajinska kriza.
"Moramo reći istinu o tri milijuna radnih mjesta, 25.000 tvrtki, 200 milijardi funti godišnjeg izvoza i 450 milijardi funti unutarnjih ulaganja povezanih s Europom", napisao je Brown u članku za list Guardian objavljenom u utorak.
Sjeverna Koreja: SAD je 'groblje ljudskih prava'
"I moramo razgovarati o tome kako je opcija Hong Konga - 'napustiti Europu i pridružiti se svijetu' - zapravo opcija Sjeverne Koreje, vani na hladnoći sa šačicom prijatelja, bez utjecaja, malo nove trgovine i još manje ulaganja."
Cameron je obećao da će održati referendum o članstvu Velike Britanije u Europskoj uniji do kraja 2017. ako njegova Konzervativna stranka pobijedi na izborima 7. svibnja.
Brownova Laburistička stranka, koja je izjednačena s konzervativcima u većini ispitivanja javnog mišljenja, priopćila je da neće ponuditi takav referendum osim ako ne bude znatnog prijenosa vlasti s Londona na Bruxelles.
Prošlomjesečna anketa je pokazala da je potpora ostanku Britanije u EU-u na svojoj najvišoj razini u četiri godine s 45 posto građana koji podupiru članstvo, a 35 posto protiv. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook