Tim britanskih znanstvenika sa Sveučilišta Manchester uspio je napraviti cjediljku od grafena, koja pročišćava morsku, slanu vodu, u čistu, pitku vodu, prenosi Independent.
Otkriće je to koje dolazi usred upozorenja iz Ujedinjenih naroda da 1,2 milijardi ljudi u svijetu, odnosno 14 posto ukupne svjetske populacije, neće imati omogućen pristup pitkoj vodi do 2025. godine.
Drugi tim znanstvenika s istog Sveučilišta dobio je 2010. godine Nobelovu nagradu za prvo sintetiziranje grafena.
Cjediljka koju su znanstvenici uspješno napravili, složena je tako da su uspjeli kontrolirano i precizno odrediti pore u grafen oksidu, od kojeg je cjediljka i napravljena. Zbog toga, cjediljka uspješno može zaustaviti sol i propustiti ostatak vode, koja time postaje i sigurna za piće.
Otkriće je objavljeno u uglednom znanstvenom časopisu Nature Nanotechnology.
Obzirom na sve više rastuće efekte klimatskih promjena, koje pak utječu na opskrbu gradova pitkom vodom, sve se više ulaže u tehnologiju desalinizacije morske vode.
U tom smislu, uspjeh britanskih znanstvenika predstavlja značajan korak naprijed i otvaranje posve novih mogućnosti u efikasnosti tehnologije za desalinizaciju morske vode, ističe Rahul Nair, profesor sa spomenutog Sveučilišta, koji je i predvodio znanstveni tim koji je uspio napraviti tu čudesnu cjediljku.