Očekuje se da će se sadašnji oblak vulkanskog pepela djelomično raspršiti tijekom ponedjeljka, priopćila je agencija. 'Moglo bi doći do poremećaja prometa u širem području Londona', navodi se u priopćenju. Eurocontrol procjenjuje da će se tijekom ponedjeljka u Europi obaviti oko 28 tisuća letova, oko tisuću manje od uobičajene brojke.
Britanska agencija za nadzor zračnog prometa (NATS) u ponedjeljak je otvorila za promet najveće londonske zračne luke budući da se oblak vulkanskog pepela pomaknuo, što je smanjilo mogućnost velikog poremećaja zračnog prometa u Europi na početku radnog tjedna. Međutim, najveći irski i nizozemski aerodromi ostat će zasad zatvoreni, kao i zračne luke u većem dijelu Velike Britanije.
>> Islandski vulkan izbacuje 50 tona pepela u sekundi
Zračne luke Heathrow i Gatwick u Londonu, kao i one u Manchesteru, Liverpoolu i Leedsu zatvorene su u nedjelju navečer i takva će odluka ostati na snazi najmanje do ponedjeljka prijepodne. Isto vrijedi za zračne luke u dijelovima Škotske i Sjeverne Irske. Zatvorena je i zračna luka u Dublinu, ali je ostao otvoren aerodrom Shannon, važna postaja za prekooceanske letove iz SAD-a. NATS je rano ujutro u ponedjeljak priopćio da su se uvjeti promijenili, te da se Heathrow i Gatwick mogu ponovno otvoriti uz određena ograničenja, ali će veći dio Velike Britanije i dalje ostati zonom zabrane letenja.
Nizozemska televizija javila je da će zračne luke u Amsterdamu i Rotterdamu ostati zatvorene još najmanje osam sati, od 6 sati ujutro po lokalnom vremenu u ponedjeljak kad su zatvorene. Prošli mjesec velik dio europskog zračnog prostora bio je zatvoren zbog oblaka vulkanskog pepela s Islanda. Otkazano je bilo 100 tisuća letova, pogođene su bile stotine tisuće putnika, a izravne štete za zrakoplovne kompanije procjenjuju se na više od milijardu eura. (Hina)