Britanske i američke tajne službe vrlo su blisko surađivale s Gadafijem režimom, pokazuju tajni dokumenti pronađeni u Tripoliju. Britanci su pisali i prijedloge nekih Gadafijevih govora.
A i tražili su primjerice da se bivši premijer Blair s Gadafijem sastane u šatoru, medijima je to atraktivnije, pa se i manje pitanja postavlja o sadržaju razgovora. Suradnja tajnih službi bila je mnogo bliža i šira nego što se mislilo.
'Brzo smo pronašli dokumente koji se odnose na CIA-ina izručenja Libiji, uključujući i predaju čovjeka koji je sada na čelu vojnog vijeća Tripolija. On je uhvaćen, otet zajedno sa trudnom suprugom i isporučen u Tripoli na ispitivanje', kaže Peter Bouckaert, iz Human rights watcha.
Mediji su Libiju spominjali kao zemlju u koju su Amerikanci slali na ispitivanja osumnjičene za terorizam i povezanost s Al Qaidom. 'CIA je uvijek nijekala postojanje ovog programa tako da je ovo potvrda i sramota i za CIU i za MI6 jer je otkrivena bliska suradnja s Musa Kusom, čovjekom čije su ruke uprljane krvlju. Ti faksovi počinju s Dragi Musa, hvala na narančama koje si poslao, bile su slasne', dodaje Bouckaert.
Za Gadafijem se i dalje traga. Pobunjenici drže pod opsadom njegov rodni grad Sirtu, a polako napreduju i prema Bani Validu, sumnja se pukovnikovom skrovištu. 'Rat je pun iznenađenja. Nitko nije mislio da će Tripoli pasti tako lako. Nadam se i da će bitka za Sirt biti takva, bez krvoprolića', izjavio je jedan od pobunjenika.
Zemlja u kojoj mjesecima traje rat nikom pri zdravoj pameti nije mjesto na kojem bi proveo godišnji odmor. Jedan je američki student odlučio praznike provesti boreći se s libijskim pobunjenicima. Ne zna arapski, ne razumjije baš odnose u Libiji, ali je uzeo pušku u ruke. Mladi Amerikanac nije zabrinut ni za vlastitu sigurnost. Vjeruje u sudbinu i misli kako je prava stvar sudjelovati u revoluciji, kao da je riječ o videogrici, a ne o ratu.