Britanci 1997. navodno bili protiv uhićenja Karadžića

Slika nije dostupna
Policija Republike Srpske pod kontrolom Biljane Plavšić intenzivno je 1997. godine radila s međunarodnim snagama u BiH na planu uhićenja Radovana Karadžića, ali je akciju u posljednjem trenutku obustavila vlada u Londonu, naredivši svojim vojnicima na terenu da se Karadžić ne dira, tvrdi James Luco, u to vrijeme visoki dužnosnik Ujedinjenih naroda (UN) u BiH u razgovoru za beogradski "Blic".

Luco kaže da je bio izravno uključen u razradu plana za lociranje i uhićenje Karadžića, zajedno s visokim oficirima policije RS-a i pripadnicima SFOR-a, a nakon odlaska iz BiH 1998. godine sedam je godina radio u uredu Haškog suda u Beogradu.

Luco kaže da je krajem srpnja ili početkom 1997. godine jedan policajac RS dao sve podatke o prolasku Karadžića i njegove pratnje kroz Banja Luku, da su pripremili akciju njegovog uhićenja, ali je britanskim vojnicima neposredno prije akcije stigla jasna naredba iz Londona da se Karadžića ne dira.

"Poruka iz Londona bila je nekonzistentna s činjenicom da su u to vrijeme Britanija i Francuska oformile jedinicu za potragu za Karadžićem i njegovim uhićenjem", kaže Luco, dodajući da je bilo jasno da je netko sklopio dogovor sa Karadžićem, ali i da su taj dogovor podržavale zemlje članice Kontakt skupine, uključujući i Veliku Britaniju.

O svemu je pismeno informirano sjedište UN-a u Sarajevu, kaže Luco, dodajući da je i on sredinom 1998. godine predao sve svoje zabilješke Haškom sudu te da otad taj materijal nije vidio, niti ga je itko zvao zbog dodatnih informacija.

Povezane teme