Istodobno je privremeni honduraški predsjednik Roberto Micheletti rekao da je spreman razgovarati sa Zelayom. 'Spreman sam razgovarati s bilo kime, bilo gdje i bilo kada, uključujući i bivšeg predsjednika Manuela Zelayu', rekao je Micheletti, dodajući da kriza mora biti riješena u okviru ustava, te da se Zelaya i dalje suočava s nalogom za uhićenje. Micheletti je ranije zatražio od Brazila da izruči svrgnutog predsjednika, te je poručio da njegova zemlja neće pokušati uhititi Zelayu.
U pismu Vijeću sigurnosti Brazil je naveo da je 'zabrinut za sigurnost predsjednika Zelaye, kao i za sigurnost svog veleposlanstva i osoblja'. Honduraška policija u utorak je rastjerala stotine prosvjednika ispred zgrade veleposlanstva. Očevici su rekli kako je policija na Zelayine pristaše bacila suzavac, a navodno je nešto suzavca bačeno i u dvorište veleposlanstva. Zelaya, koji se u ponedjeljak vratio u zemlju u pokušaju povratka na vlast, optužio je policiju da priprema napad.
Opkoljeno veleposlanstvo
'Policija i vojska opkolile su veleposlanstvo. Predviđam jaču agresiju i nasilje, pa čak vjerujem da su kadri napasti brazilsko veleposlanstvo', izjavio je Zelaya u razgovoru za venezuelsku TV postaju Telesur. Policijski glasnogovornik rekao je kako su svi prosvjednici rastjerani i kako je cjelodnevan policijski sat i dalje na snazi.
Brazilski predsjednik Luiz Inacio Lula da Silva je iz New Yorka, gdje nazoči zasjedanju Opće skupštine UN-a, pozvao sadašnju vojnu vlast u Hondurasu da u pregovorima prihvati 'demokratsko rješenje' koje bi omogućilo Zelayin povratak na vlast. Demokratski izabrani predsjednik Zelaya svrgnut je u državnom udaru 28. lipnja pošto je, kako ga optužuju pučisti, navodno želio izmijeniti ustav kako bi mogao produžiti svoj predsjednički mandat. (Hina)