U izjavi toj agenciji glasnogovornik srbijanske obavještajne službe BIA-e Jovan Stojić kazao je kako je u tijeku razgovor Brammertza sa članovima akcijskog tima za potragu za haaškim bjeguncima i s operativcima. U okviru dvodnevnog posjeta Beogradu, Brammertz će, prema najavama, u odvojenim susretima u četvrtak razgovarati sa srbijanskim predsjednikom Borisom Tadićem, predsjednikom vlade Mirkom Cvetkovićem, voditeljem Nacionalnog vijeća za suradnju s Haaškim sudom Rasimom Ljajićem te tužiteljem za ratne zločine Vladimirom Vukčevićem.
Brammertz će sa srbijanskim dužnosnicima razgovarati u okviru njegovih priprema za podnošenje redovitog lipanjskog izvješća Vijeću sigurnosti UN o suradnji Srbije s Haagom. Očekuje se da će se razgovarati i o potrazi za preostalim haaškim optuženicima Ratkom Mladićem i Goranom Hadžićem. Brammertzov izvještaj o suradnji Beograda mogao bi utjecati na početak ratifikacije Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju EU sa Srbijom. Nakon njegovog izvješća u prosincu 2009., pohvalnog za Beograd, ali bez formulacije da je Srbija ostvarila punu suradnju s Haaškim sudom, uslijedilo je odmrzavanje Prijelaznog trgovinskog sporazuma.
Ministri vanjskih poslova zemalja članica Europske unije u početku prosinca 2009. su na sastanku u Bruxellesu donijeli odluku o odmrzavanju Prijelaznog trgovinskog sporazuma, koji je dio Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju sa Srbijom (SSP). Prilikom potpisivanja SSP-a, u Luksemburgu 29. travnja 2008., Vijeće ministara EU-a odlučilo je da njegova ratifikacija i primjena, kao i primjena Prijelaznoga trgovinskog sporazuma, počnu tek kad to vijeće ocijeni da Srbija u potpunosti surađuje s Haaškim sudom. Početkom rujna 2008. SSP je ratificiran u srbijanskom parlamentu, a tjedan dana potom, na sastanku ministara vanjskih poslova EU-a, Nizozemska nije pristala na provedbu sporazuma sa Srbijom prije nego budu uhićeni i izručeni haaški optuženici Ratko Mladić i Goran Hadžić. (Hina)