Nakon sudjelovanja na sjednici Vijeća sigurnosti UN-a posvećenoj izvješću misije UNMIK-a na Kosovu i pitanju sudjelovanja kosovskih Srba na svibanjskim izborima u Srbiji, Tadić je odgovarao na pitanja novinara.
Na pitanje jedne novinarke: "Jesu li ikada plaćene kompenzacije za gotovo jedan milijun Srba koje su ubili hrvatski nacisti u Jasenovcu?", uz koje je ponudila usporedbu s naporima bivšeg zamjenika američkog ministra financija Stuarta Eisenstadta za kompenzacije žrtvama Holokausta, Tadić je odgovorio da "nitko ne zna koliko je bilo žrtava" i da bi vraćanje Drugom svjetskom ratu samo povećalo probleme u regiji.
"Mi smo živjeli u vrlo osjetljivom području Europe za vrijeme Drugog svjetskog rata. Imali smo tako puno žrtava. Nitko ne zna koliko smo žrtava imali u tom razdoblju", rekao je Tadić, zatečen pitanjem nevezanim s raspravom u Vijeću sigurnosti UN, zbog koje je došao u New York.
"Sada obitelji žrtava trebaju naći neko rješenje za te slučajeve. I ja sam član jedne od obitelji sa žrtvama iz Drugog svjetskog rata", rekao je predsjednik Srbije.
"Ako se sada vraćamo Drugom svjetskom ratu imat ćemo više problema. Mi moramo rješavati probleme koji dolaze iz posljednjeg rata, koji se događao na kraju XX. stoljeća u bivšoj Jugoslaviji", naglasio je Tadić, ističući važnost konteksta "pomirbe, uspostave mira i napretka za sve države u regiji".
U govoru na sjednici Vijeća sigurnosti UN o Kosovu, Tadić je apelirao da se kosovskim Srbima dopusti sudjelovanje na parlamentarnim i lokalnim izborima u Srbiji i pozvao zemlje koje su priznale neovisnost Kosova da preispitaju tu odluku.
Obraćajući se novinarima, ponovio je da Srbija "brani svoj teritorijalni integritet i suverenitet, koristeći diplomatske i političke instrumente, i ne primjenjujući nasilje na Kosovu".
Tadić je ustvrdio kako je "neovisnost Kosova destabilizirala Srbiju i zapadni Balkan" i stvorila niz problema u svijetu, jer svi separatisti sad nastoje ponoviti iste akcije. Kao posebno zabrinjavajuće, citirao je nedavno pitanje postavljeno u reviji European Weekley: Ako može Kosovo zašto ne Kašmir?.
Kašmir je sporna pokrajina između nuklearnih sila Indije i Pakistana, koje su zbog nje vodile tri rata.
Uoči sjednice Vijeća sigurnosti UN-a, čija je članica i Hrvatska, Tadić je kazao kako je njegova misija da "učini sve da većina država svijeta ne prizna neovisnost Kosova do rujna", kada se održava godišnje zasjedanje Opće skupštine UN-a.
Neovisnost Kosova do danas je priznalo 38 država, uključući SAD i većinu članica NATO-a i EU-a, te sedam članica Vijeća sigurnosti UN-a, uključujući i Hrvatsku.