Bivši bankar je predao dokumente Assangeu u Međunarodnom novinarskom klubu Frontlineu u Londonu. U ruke Vikiliksa pali su podaci klijenata nekoliko švicarskih banaka iz SAD-a, Njemačke, Velike Britanije i drugih zemalja. Dokumenti navodno otkrivaju kako su izbjegavali plaćati poreze i novac skrivali na tajnim off shore računima.
Rudolf Elmer nekada je radio kao šef jedne švicarske banke za Caymansko otočje. Podatke koji pokrivaju razdoblje od 1990-te do 2009-te dobio je i od izvora koje nije želio otkriti. S WikiLeaksom je surađivao i ranije. Uvjeren je da je CD-e dao u prave ruke.
'Ja sam protiv sustava. Znam kako radi i znam to iz svakodnevnog posla. S tog stajališta želim da javnost dozna ono što ja znam i kako sustav funkcionira, jer šteti našem društvu', rekao je Rudolf.
'Ovdje sam kako bih ga podupro', rekao je novinarima Julian Assange koji se rijetko pojavljuje u javnosti izvan sudnice, jer mu je kretanje ograničeno zbog postupka izručenja u Švedsku.
WikiLeaks je trenutačno zaokupljen objavljivanjem golemog broja američkih povjerljivih diplomatskih poruka. Provjeravanje vjerodostojnosti podataka s CD-a moglo bi potrajati nekoliko tjedana.
>> Zviždač WikiLeaksu otkriva 'offshore' račune
Nekoliko tjedana proteći će do objave bankovnih podataka, 'pošto ih WikiLeaks provjeri', precizirao je Assange.
Bivši bankar nije obznanio ni brojku ni imena osumnjičenih. U nedjelju je za švicarski dnevnik Der Sonntag Elmer rekao da se bankovni podatci odnose na 40-ak multimilijardera, međunarodne tvrtke i hedge fondove, uključivo i iz Sjedinjenih Američkih Država, Njemačke i Velike Britanije. (Hina)